Gündem

12 inçlik yeni MacBook tanıtıldı

By

on

Apple, bugün gerçekleştirdiği etkinlikte yeni MacBook modelini tanıttı. Yeni bilgisayar, ne Air, ne de Pro olarak adlandırılıyor. Yeni bilgisayarın adı yalnızca MacBook.

Apple’ın en ince ve en hafif MacBook’u olan yeni model, yalnızca 900 gram ağırlığında ve en kalın noktasında da 13.1 mm kalınlığında. Daha önceki en ince MacBook olan 11 inçlik model, 17 mm kalınlığındaydı.

Yeni modelde klavye de değişmiş durumda. Daha önce kenarlarda boşluğu bulunan klavye, bu sefer bilgisayarın tamamını kaplıyor. Klavyedeki tuşlar da tamamen değişirken, Apple yeni bir kelebek mekanizmasıyla tuşlara basılacağını açıkladı. Yeni klavye ile birlikte daha iyi bir yazı deneyimi olacağı da vurgulanıyor.

macbook

Yeni MacBook, 112 inç boyutunda bir ekrana sahip, 2304×1440 piksel Retina ekrana sahip olan yeni bilgisayar, şimdiye kadar Apple’ın ürettiği en ince ekrana da sahip. Apple’ın kullanıcıları tarafından çok beğenilen TrackPad’i de değişmiş durumda. Yeni trackpad’e sert basıldığında içerikler otomatik olarak Wikipedia, Takvim veya Harita gibi uygulamalara gidiyor. Yeni teknoloji ile daha derine basılabiliyor ve derine gidildikçe farklı işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Yeni MacBook’ta tek bir kasa kullanımıyla fan ortadan kaldırılmış ve işlemci ile depolama alanı dışındaki her yere batarya yerleştirilmiş. Yeni MacBook, 10 saate kadar video izleme olanağı sunuyor.

Apple, yeni bilgisyarıyla birlikte USB C adında yeni bir bağlantı özelliği de duyurdu. Bundan sonra USB kullanımının değişeceğini belirten Apple, çift taraflı kullanılabilen bağlantıyı gösterdi. Yeni bilgisayarda bu giriş hariç hiçbir port bulunmuyor. İşlemlerin daha çok kablosuz bağlantılarla yapılacağını söyleyen Apple, yeni MacBook’u bu USB-C ile şarj ediyor.

Giriş seviyesi MacBook, 12 inç Retina ekrana sahip ve 1.1 GHz çift çekirdekli Intel Core M işemci ve Intel HD Graphics 5300 ekran kartından güç alacak. 8 GB RAM’e sahip olan bilgisayarın 256 GB SSD’si bulunuyor. Bir üst modeli ise, 1.2 GHz işlemci ve 512 GB SSD içeriyor.

12 inçlik yeni MacBook, gümüş, uzay grisi ve yeni altın renkleriyle 4299 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. Üst modelin fiyatı da 5299 TL olarak belirlenmiş durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir