Gündem

100 milyon Volkswagen otomobil hacklanebilir

By

on

Geçmişi 20 yıla dayanan bir açık nedeniyle pek çok Volkswagen otomobilin kablosuz bir sinyal ile kapıları açılabiliyor.

Birmingham Üniversitesinden Flavio Garcia ve David Oswald isimli araştırmacılar Volkswagen (VW) otomobillerin kablosuz anahtar sisteminde iki farklı açık keşfettiler. Bu açık sayesinde 1995 yılından bu yana üretilen yaklaşık 100 milyon VW aracın kapıları uzaktan bir radyo sinyali ile açılabiliyor.

İlk açık VW’nin 2000 yılından bu yana sattığı neredeyse tüm araçların kilitlerini etkisiz hale getirirken ikinci açık ise Ford, Peugeot ve Citroen gibi marka otomobilleri de etkiliyor.

Arduino donanımı kullanılarak gerçekleştirilen ilk saldırıda anahtardan gelen sinyal aşağıdaki donanım ile kaydedilip kopyalanabiliyor, daha sonra aynı sinyal araca gönderilerek kapıların açılması sağlanabiliyor.

wireless-received-vw-hack-540x334

İkinci saldırı ise biraz daha kompleks bir yapıya sahip. Bu yöntemde de yine ilkine benzer bir donanım kullanılıyor ancak bu sefer anahtardan gelen sinyalin parolasının çözülmesi gerekiyor ancak bu işlemi donanım kendi üstünde halledebiliyor.

Şu ana kadar bu açıkların yasadışı yöntemle kullanıldığına dair bir bulgu söz konusu değil ancak bundan kesin emin olmak da mümkün değil.

Ortaya çıkan bu açıklardan sonra bir VW yetkilisi açıklama yaparak “Yüzde 100 güvenli olabilecek hiç bir önlem alınamaz” derken bu güvenlik açığını bulan araştırmacılar ile iletişime geçtiklerini ve gelecek nesil otomobillerde bu açığın kullanılamaması için önlem alınacağı belirtildi.

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir