Genel

YouTube daha canlı videolar için HDR desteği getirdi

By

on

YouTube video teknolojisine son dönemlerin en popüler kavramlarından birisini daha ekledi.

Kısa bir zaman zarfında adım adım 4K çözünürlük, 360 derece video, saniyede 60 kare destekli video gibi özellikleri desteklemeye başlayan YouTube bu seferde HDR (high-dynamic range) videoları desteklediğini açıkladı. Her ne kadar gerçekleşen bu açıklama Netflix’in HDR desteği vermesinden 7 ay sonra gerçekleşmiş olsa da video yayıncılarını oldukça mutlu eden bir gelişme olarak karşımıza çıktı.

HDR daha geniş bir renk aralığında, koyu ve parlak renklerdeki geçişlerin daha başarılı sağlandığı ve videoların çok daha gerçekçi sunulabildiği yeni bir görüntüleme teknolojisi. Geçtiğimiz günlerde Sony’nin yayınladığı güncelleme ile mevcut PS4 cihazlar ve yeni PlayStation 4 Pro konsolu ile de desteklenen HDR pek çok tüketicinin TV setini yenilemesi için de şu anda ana sebeplerden birisi.

YouTube bir kaç gündür HDR desteği sağlamasına sağmen henüz bu özellikten faydalanan videoların sayısı oldukça sınırlı. HDR destekleyen bir ekranınız veya TV’niz varsa YouTube’un önerdiği HDR videolar listesine göz atabilirsiniz.

simulatedsdrvshdr

SDR ve HDR görüntü arasındaki farkı daha iyi anlayabilmek için örnek bir görsel (benzetme amaçlıdır, gerçek değildir)

Elbette HDR videoları seyretmek için HDR destekli bir ekran veya TV kadar üretmek için de HDR çekim yapabilen kameralara ihtiyacınız olacak. Şu anda pek çok yeni nesil 4K TV HDR desteği ile satılıyor olsa da henüz HDR destekli monitörlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sınırlı ve yakın bir dönem için de üreticilerin bu alanda pek bir planı bulunmuyor. HDR kameraların fiyatlarının ise oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz ancak özellikle HDR çekim yapabilen akıllı cep telefonları bu tarz videoların üretilmesinde kısa ve orta vadede büyük rol oynayabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir