Donanım

Yeni AMD Radeon WX GPU 5K çözünürlük destekliyor

By

on

Polaris mimarisi ile geliştirilen AMD Radeon WX profesyonel grafik kartlarının fiyatları 399 ila 799 dolar arasında değişiyor.

AMD’nin yeni Polaris mimarisi ile geliştirdiği GPU’lardan beklentisi yüksek. Bu noktada bir adım daha atan AMD Radeon Pro WX serisi grafik kartlarını piyasaya sürüyor. Bu kartlar 4K oyun ve sanal gerçeklik üzerine içerik geliştiren profesyoneller için tasarlanmış özel kartlar. Bu kartlar aynı zamanda özel Holywood efektleri üretmek için de kullanılabiliyor.

Yeni kartlar 5K video çözünürlüğü de destekliyor. Her ne kadar günümüzdeki video standardı 4K da olsa anlaşılan AMD bir sonraki nesil video çözünürlüğü için şimdiden profesyonel kartlarının hazır olmasını istiyor.

Elbette çok istiyorsanız bu kartları oyun için de kullanabilirsiniz ama yüksek güçlü bir HP Z iş istasyonu veya Apple Mac Pro gibi sistemlere ihtiyacınız olacak. Bu sistemlerin fiyatları neredeyse bir araba alabilecek kadar pahalı ancak günümüz masa üstü bilgisayarlardan defalarca daha güçlü makineler olarak karşımıza çıkıyorlar ve bu tarz bir kartın gerektirdiği sistem özellikleri sadece bu tarz makinelerde mevcut.

AMD Polaris mimarisi ile ürettiği bu kartlarında özellikle VR alanında pazarın temel bileşenlerinden birisi haline gelmek istiyor. Nvidia’nın aynı kategorideki Quadro kartlarının 500 dolardan başlayan fiyatlara sahip olduğunu düşünürsek AMD’nin yeni grafik kartlarının oldukça makul fiyatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

WX serisi kartların ilk üyesi olan Radeon Pro WX 4100 399 dolar fiyatla satılacak. Bu kart 4GB GDDR5 belleğe ve iki işlemci ünitesine sahip. 2 teraflop işlem gücü sunan kart 60Hz’de çalışan 4K ve 5K çözünürlükteki ekranları destekliyor. AMD bu kartı ile daha çok CAD/CAM tasarımcılarını hedefliyor.

3,9 teraflop gücünde olan 499 dolarlık Radeon Pro WX 5100 ise 8GB GDDR5 belleğe ve 4 işlemci ünitesine sahip ve 75 watt güç tüketiyor. Bu kart ile giriş seviyesinde VR içerikler üretmek mümkün.

Serinin en hızlı kartı ise 799 dolar fiyata sahip Radeon Pro WX 7100. 5,7 teraflop işlem gücüne sahip kartın üstünde 8GB GDDR5 bellek ve 36 işlemci ünitesi yer alıyor.

Kartlar bu ay içinde satışa sunulacak.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: AMD’den süper bilgisayarlar için yazılım çözümü – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir