Genel

Windows 10 için büyük güncelleme geliyor

By

on

Her Windows sürümü için geleneksel hale gelen büyük güncelle paketi bu sene 2 Ağustos tarihinde yayınlanacak

Windows 10 geçen yıl 29 Temmuz’da 190 ülkede pazara sunuldu ve tüm lisanslı Windows 7 ile 8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuldu. Bir yıl içinde 350 milyon cihaza kurulan Windows 10 için ilk büyük güncelleme paketi 2 Ağustos tarihinde yayınlanacak ve işte bu paket hakkında bilmeniz gerekenler.

Öncelikle henüz ücretsiz Windows 10 güncellemesini yapmadıysanız zamanınız daralıyor zira 29 Temmuz ücretsiz yükseltme için son gün. Bir an önce bu ücretsiz yükseltme hakkınızı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yeni güncelleme geliştirilmiş Cortona, Windows Hello ve Ink özelliklerine sahip olacak. Yeni Edge internet tarayıcısı artık biyometrik kimlik doğrulama yeteneğine kavuşacak böylece sadece parmak izinizi taratarak web sitelerine giriş yapabileceksiniz. Elbette bu özellik masaüstü sistemler için pek anlamlı değil.

Microsoft yeni Windows 10 güncellemesi ile birlikte Surface Pen yeteneklerini de geliştiriyor ve pek çok işlemi kolaylaştırıyor. Bu geliştirme ile Windows 10’un özellikle kendi Surface platformu ve tabletler için daha gelişmiş yeteneklere sahip olarak Apple iPad Pro karşısında güç kazanması hedefleniyor.

Bir diğer özellik ise Windows 10’un artık kişisel giyilebilir cihazlar ile kimlik doğrulama yapabilecek olması. Örneğin nabız ölçerek kalp atışlarından kimlik doğrulaması yapan bir akıllı saatiniz varsa Windows 10 masa üstü sisteminiz siz klavye başına oturduğunuzda otomatik olarak sizi tanıyarak açılabilecek.

Genel olarak öne çıkan tüm büyük güncelleme başlıkları Windows 10 ekosistemini büyütmeye odaklanmış durumda yani bu güncelleme ile görsel olarak gelecek büyük değişiklikler beklememek gerekiyor. Elbette Microsoft güvenlik, istikrarlı çalışma ve performansa yönelik pek çok yeniliği de arka planda sunacak.

Recommended for you

2 Comments

  1. Pingback: Xbox Play Anywhere Eylül’de geliyor – pcworld.com.tr

  2. Pingback: Windows 10 hangi özelliklerini kaybedecek? – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir