Genel

Windows 10 için abonelik modeli geliyor

By

on

Microsoft Windows 10 lisanslaması için abonelik modelini devreye alıyor. Şimdilik sadece kurumlar için.

Uzun yıllardır, özellikle Office 365‘den sonra, kullanıcılar Microsoft’un Windows işletim sistemi için bir abonelik modeli sunup sunmayacağını merak ediyordu. Bu merak dün Microsoft’un İşortakları Konferasında yaptığı bir açıklama ile son buldu. Evet, böyle bir model geliyor. Ancak şimdilik sadece kurumsal müşteriler için.

Bu sonbahardan itibaren Microsoft Windows 10 Enterprise E3 adında bir paket sunacak. kullanıcı başına aylık 7 dolar fiyatla satılacak olan paket ile kurumlar aylık veya yıllık olarak Windows 10 işletim sistemini lisanslayabilecekler. Microsoft Windows ve Cihazlar Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf Mehdi; “Artık bulut çözümleri sağlayanlar üç farklı Mcirosoft servisi için abonelik satabilecekler. Microsoft Azure, Office 365 ve artık Windows 10” dedi.

Yedi dolarlık aylık abonelik fiyatı için Mehdi; “Günlük bir bardak kahve ve çörek parası” diyerek bu servisin ucuz olmasına dikkat çekti ve şöyle ekledi; “Eğer bir bulut çzöüm sağlayıcı iseniz bu gerçekten fenomenliğe aday bir durum.”

Microsoft ayrıca IBM ile anlaşarak Surface tabletlerini servis olarak sunacak. Böylece müşteriler aylık olarak bu tabletleri kiralayarak kullanabilecek. Ancak şu anda hangi modellerin ve hangi fiyatlar ile sunulacağının detayları bilinmiyor.

Neden Önemli: Şu ana kadar Microsoft Windows 10’u sadece ücretsiz bir güncelleme olarak sunmuştu. 29 Temmuz’dan itibaren Windows 10’un perakende fiyatının ne olacağı bilinmiyordu öte yandan “Servis olarak Windows 10” açıklamasının detayları belli değildi. En azından artık bunun bir abonelik olduğu anlaşıldı ancak son tüketicilere nasıl yansıyacağına dair hala bilgi bulunmuyor.

yusuf mehdi

Microsoft Windows ve Cihazlar Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf Mehdi

*Microsoft’tan bu habere gelen açıklama notu: 29 Temmuz’dan itibaren Windows 10 Home 119$,  Windows 10 Professional 199$ ve Home sürümünden Pro sürümüne geçmek isteyenler için Windows 10 Pro Pack 99$ fiyatla sunulacak.
*Açıklama pcworld.com’da yayınlanan orijinal haber üzerine ABD fiyatları için geçerlidir. Türkiye fiyatları için henüz elimize bilgi geçmedi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir