Genel

WhatsApp verileri Facebook’a geçiyor

By

on

Gizlilik politikasını güncelleyen WhatsApp, kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşmanın yolunu açıyor.

Facebook WhatsApp’i satın alalı iki yıl oldu ve herkesin endişeyle beklediği gün geldi: WhatsApp gizlilik politikasını değiştirerek, mobil uygulama kullanıcılarıyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Bunun anlamı elbette WhatsApp mesajlarının Facebook tarafından okunması veya profilinizde paylaşılması değil. Facebook‘un asıl amacı, en büyük gelir kalemlerinden biri olan hedefli reklamların performansını artırmak için kullanıcı verilerinden faydalanmak. Ayrıca WhatsApp ve Facebook arasında yeni bağlantıları kullanıcılara önerebilmek. Diğer bir deyişle, Facebook’ta önerilen arkadaşlar arasında WhatsApp kişilerinizi de görmeye hazırlıklı olun.

Kullanıcı gizliliği savunucusu olarak bilinen WhatsApp’te yapılacak politika değişiklikleri, mobil kullanıcıların işletmelerle de daha iyi iletişim kurmasını sağlayacak. Verilen örneklerde genelde şirketlerin tek taraflı bir duyuru mekanizmasına sahip olacağı görülse de, şirket bu konuda son kullanıcılara şirketlerle iletişimi kapatma fırsatı sunulacağını söylüyor.

Yapılan güncellemenin ardından değişmeyecek olan konulardan biri ise uçtan uca mesaj gizliliği: WhatsApp’ın yeni sürümlerinde gönderilen ve alınan mesajlar uçtan uca şifreleniyor. Böylelikle mesajları gönderici ve alıcı dışında hiçkimse okuyamıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir