Genel

Wells Fargo ATM’den Apple Pay işlemleri yapılacak

By

on

Mobil ödeme alanında ilerleme kararı alan Wells Fargo, yıl içerisinde bu alanda gelişmeye devam edecek.

ABD’de bulunan 13.000 ATM’ye kartsız erişim sağlayan Wells Fargo, yıl içerisinde Apple Pay’in de bulunduğu NFC’li mobil cüzdanlarının kullanılabileceğini duyurdu. Müşteriler; Apple Pay, Android Pay, Samsung Pay ve Wells Fargo Wallet üzerinden ATM’lerden NFC erişimini etkinleştirerek ve şifrelerini girerek para çekebilecekler. Wells Fargo, yaptığı açıklamada bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında kesin bir tarih vermemekle birlikte 2017 yılı içinde gerçekleşeceğini söyledi.

Bununla birlikte Wells Fargo, yeni kullanıma sunduğu One Access Code ile müşteriler, herhangi bir karta ihtiyaç duymadan bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bunu yapmak için Wells Fargo uygulamasından “Kartsız ATM Erişim” kısmına gelerek oradan 8 haneli erişim kodunu edinebilecekler. Kodu ve kart şifresini girmelerinin ardından fiziksel kartları varmış gibi ATM işlemlerini yapabilecekler.

Wells Fargo ve Bank of America, bir yıla yakın süredir Apple Pay desteği sunuyor. Geçtiğimiz Yaz’dan beri Bank of America’dan Apple Pay ile yaklaşık 2400 ATM’den para çekilebiliyor. Wells Fargo, bu hamlesiyle NFC destekli 5000’den fazla ATM’ye Apple Pay desteği vererek kartsız işlem yapan kitleyi arttırmak istiyor.

Her ne kadar bu haber ABD kaynaklı olsa ve sadece oradaki tüketicileri ilgilendiriyor olsa bile ülkemizde de pek çok banka şu anda mobil uygulamaları ile ATM’lerde kartsız işlemlere izin veriyor. Bunun ötesinde Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, ING, TEB ve YapıKredi’nin Android mobil uygulamalarında dijital kart tanımı yapılarak kredi kartınız yanınızda olmasa bile mobil uygulama üzerinden temassız ödeme noktalarında kart ödemesi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu açıdan Türkiye’nin ABD’nin çok önünde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yıl içinde ülkemize gelmesi beklenen Samsung Pay ile alakalı beklentiler artarken Apple cephesinden Apple Pay için ülkemizde resmen ne zaman faaliyete geçeceğine dair henüz bir açıklama bulunmuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir