Genel

Ücretsiz Windows 10 geçişi için 29 Temmuz son gün

By

on

Bir süredir bu günün gelmesi bekleniyordu ancak zamanı henüz belirsizdi

Microsoft’un Windows işletim sisteminin önceki sürümlerini kullananlar için sunduğu ücretsiz Windows 10 için geçiş süresi 29 Temmuz 2016’da sona erecek. Öte yandan hala bir geri adım söz konusu olabilir.

Microsoft 2018 yılına kadar Windows 10 işletim sisteminin bir milyar cihazda yüklü olmasına yönelik bir hedefe sahip ancak 1,5 yıldan daha az bir zaman kalmış olmasına rağmen henüz sadece 300 milyon yükleme sayısına sahip. İşte tam bu sebeple Microsoft daha önce duyurduğu ücretsiz Windows 10 geçiş süresinin bitişini değiştirmese bile farklı uygulamalar tüketicileri Windows 10’a geçirme çabasını sürdürmek zorunda.

Windows 10’a nasıl geçerim?

Öncelikle sisteminizin aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız.

  • CPU: 1GHz
  • Graik: WDDM 1.0 sürücü desteğine sahip DirectX 9 ve sonrasını desteklemeli
  • Ekran çözünürlüğü: 800×600
  • RAM: 32-bit sistemler için 1 GB, 64-bit sistemler için 2 GB
  • Boş alan: 32-bit sistemler için 16 GB, 64-bit sistemler için 20 GB

Elbette bunlar Windows 10’un çalışması için gerekli en düşük özellikler. Akıcı ve rahat bir Windows deneyimi için sistem özelliklerinin daha yüksek olması gerektiğini gözdne kaçırmayın.

Ardından yasal bir Windows 7 veya 8 sürümü kullanıyor olduğunuzdan emin olun.

Bu özelliklere sahipseniz ücretsiz şekilde Windows 10 geçişini sadece internet bağlantısı ile sağlayabilirsiniz. Genellikle Windows 10 pek çok varsayılan sürücü ile birlikte geliyor on binlerce donanım bileşeni için ekstra bir işleme gerek bırakmıyor ancak kullandığınız donanım bileşenleri ve yazıcı gibi çevre birimleri için de güncel Windows 10 sürücüleri olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var aksi takdirde düşük bir ihtimal de olsa Windows 10 geçişi sonrasında yazıcı veya tarayıcınızı kullanamamak çok can sıkıcı olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir