Genel

Ücretsiz Office için yolun sonu görünüyor

By

on

Apache Software Foundation, OpenOffice ekibine kodlardaki güvenlik sorunlarını nasıl çözeceklerini sordu.

Microsoft Office yazılımına ücretsiz bir alternatif sunmasıyla yaygın kullanıma erişen OpenOffice, yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle kullanıcılara veda edebilir. Açık kaynaklı yazılım projesinin ana sorumlusu Apache Yazılım Vakfı (ASF), özellikle güvenlik alanında yaşanan sorunlarla ilgili Apache OpenOffice proje ekibinden bir açıklama istedi ve yaşanan tartışma ekipten bir yöneticinin istifasına kadar vardı.

Bir zamanlar Microsoft’un ücretli yazılımlarına açık kaynaklı bir rakip oluşturma çalışmalarında en önemli unsur olan OpenOffice için şimdi emeklilik günlerinin yaklaştığı konuşuluyor. Apache Yazılım Vakfı, kalan geliştiricilerden OpenOffice kodlarındaki güvenlik sorunlarını çözmelerini ve duruma bir açıklık getirmelerini istedi.

OpenOffice ilk zamanlarında Sun Microsystems tarafından destekleniyordu. Ancak Oracle bu şirketi satın aldığında, açık kaynak ofis yazılımı için verilen desteği de kesti. Kaynak kodların Oracle’ın ilgisini çekmediği anlaşılınca, proje üzerinde çalışan pek çok geliştirici ayrılarak, kodu kullanıp yeni bir alternatif olarak Libre Office‘i oluşturdular.

Oracle daha sonra OpenOffice üzerindeki kontrolünü Apache Yazılım Vakfı’na devretti ancak o zamana kadar pek çok Linux dağıtımında OpenOffice’in yerini Libre Office almıştı. Son yıllarda ise açık kaynak dünyası, ASF’ye, projeyi kapatarak markayı Libre Office destekçisi The Document Foundation‘a teslim etmesi yönünde çağrıda bulunuyordu.

Vakfın, OpenOffice geliştiricilerinden açıklama istemesi bu tartışmayı yeniden alevlendirdi. Projenin güvenliğini sağlamaya yetecek sayıda geliştirici olmaması, vakıf yönetiminde yer alan Dennis E. Hamilton‘ın geliştirici ekibe bir e-posta göndererek projeyi emekliye ayırma önerisinde bulunmasına neden oldu. Buna karşın geliştiriciler yoğun bir e-posta trafiği başlattı ve uzun zamandır OpenOffice için çalışan Kay Schenk projeden istifa ettiğini duyurdu.

Yetersiz geliştirici desteği ve yaşanan güvenlik sorunları ile OpenOffice için -en azından şu anki yönetim şekli ve kadroyla- günlerin sayılı olduğu anlaşılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir