Genel

Uber bu ay sürücüsüz hizmete başlıyor

By

on

Uber’in şoförsüz otomobilleri, ağustos ayı bitmeden gerçek müşterilerle teste başlayacak.

Milyonlarca Uber şoförü yakın gelecekte robotlarla yer değiştirecek. Üstelik pilot çalışmalar Pensilvanya’da ağustos ayı bitmeden başlayacak. Araç paylaşım servisi, Pittsburgh bölgesinde sürücüsüz çalışan otomobilleriyle bu ay sonunda gerçek yolcuları taşımaya hazırlanıyor.

Tam otonom araçlar yine de ilk etapta Pittsburgh sokaklarında bir insan görevli olmadan yol almayacak. Herhangi bir aksilik çıkması durumunda, özel eğitimli mühendisler araçların içinde yolcularla birlikte seyahat edecek. Pilot aşama için ayrıca seyahat sırasında olup biten her şeyi not eden bir yardımcı pilot da ön koltukta oturacak.

Uber ile sürücüsüz seyahat eden kullanıcılar pilot aşamada hiçbir bedel ödemeyecek. Şirket de bu sırada sürücüsüz araçların gerçek hayat koşullarındaki kullanımıyla ilgili mümkün olduğunca çok veri toplamaya çalışacak. Ayrıca sürücüsüz otomobili özellikle isteme olanağı (en azından ilk etapta) bulunmayacak. Uber’in şoförsüz otomobilleri müşterilere rasgele gönderilecek.

Araç paylaşım devinin bu yıl sonunda teslim edilmek üzere Volvo’dan 100 otonom araç sipariş ettiği biliniyor. Uber ve Volvo arasındaki bu iş birliği sonucunda, otonom sürüş teknolojilerinin 2021 yılında tamamen yola hazır hale getirilmesi bekleniyor. Son bir söylenti: Uber şoförsüz araçları yola hazır hale geldiğinde adını Johny Cab olarak değiştirebilir.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Şoförsüz araçlar nasıl bir gelecek sunuyor? – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir