Genel

Trollerle mücadelede Twitter’dan yeni özellik

By

on

Twitter, online tacizle mücadele etmek adına yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor: kelime filtreleri!

Sosyal medyada online tacizin artmasıyla birlikte bazı kullanıcılar kendilerine yapılan yorumları asla okumazken, kimi de sosyal ağlardan tamamen ayrılıyor. Twitter bu soruna bir çözüm üretebilmek için, kullanıcılara belirli anahtar kelimeleri tweet akışı ve bahseden tweet’ler arasında filtrelemeye yarayan bir araç geliştirdi. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışılan bu taciz karşıtı özellik, taciz amaçlı kelimeleri ve ifadeleri içeren tweet’leri engellemeyi mümkün kılacak.

Online taciz denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Twitter, adının bu şekilde anılmasını önlemek için bir süredir çeşitli önlemler alıyor ve hazırlıklar yapıyor. Bugüne kadar sunulan özellikler arasında bu yeni “taciz filtresi” özelliği ise kapsamı ve kullanıcı deneyimine etkisi açısından öne çıkıyor. Bloomberg haberine göre genel bir moderasyon aracı olarak da kullanılabilecek olan yeni filtreleme sistemi, kullanıcılara örneğin bir hashtag ile yazılmış tüm tweet’leri filtreleme gücü verecek.

Yaz aylarının başında Instagram de benzer bir aracı, kendi fenomenlerinin kullanımına açmıştı. Bu araç sayesinde Instagram ünlüleri, belirlenen ifadeleri içeren yorumları otomatik olarak silebiliyordu. Online troller ise boş durmuyor ve kendi yöntemlerini geliştiriyor. Örneğin taciz amaçlı sözcükleri imla hatasıyla veya aralara boşluk bırakarak yazıyor, böylelikle filtre sistemini alt etmiş oluyorlar. Bakalım Twitter’da benzeri bir durum yaşanacak mı?

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir