Genel

Sürücüsüz otomobillerden beklentilerinizi yükseltmeyin

By

on

Direksiyon başındaki vaktimizi daha verimli işleri için harcayacağımızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, böyle bir verimliliği yakalama ihtimaliniz bir annenin çocuğuna araba kullanmayı öğretirken bir yandan arka koltukta sunum hazırlaması kadar düşük.

Amerika’da bir sürücü günde ortalama bir saatini direksiyon başında geçiriyor. Ancak araştırmaya göre ABDlilerin yüzde 62’si bu süreyi boşa çıkarsa bile daha üretken olmayacak. Ayrıca kendi kendine trafikte yol alan bir araçta yolculuk etmek sinirler, araç tutması ve benzeri sıkıntıları beraberinde getirecek.

Yapılan benzer araştırmalar, normal vatandaşların da bu durumu sezdiğini gösteriyor. Örneğin 2014 yılında yapılan bir ankette, ABD, İngiltere, Avustralya ve Japonya’daki katılımcıların yüzde 20’si kesinlikle sürücüsüz bir araca binmeyeceklerini belirtmiş. Çin ve Hindistan’da bu oran yüzde 10’un altına iniyor. Geçen zaman bu konuda endişeleri ortadan kaldırmaya yetmiyor: Bu yıl ABD’de yapılan bir başka ankette katılımcıların yüzde 37’si, sürücüsüz bir araçta yolculuk etmekten son derece endişe duyduklarını belirtiyor.

Öte yandan direksiyon başında olması gerekmediği sürede insanlar en çok kitap okumak veya mesajlaşmak istiyor: ABD’deki ankette katılımcıların yüzde 10,8’i kitap okumayı yapılacaklar listesine eklerken, Çin’de mesajlaşma ve telefon görüşmesi yapma yüzde 20’nin üzerinde tercih ediliyor. Hindistanlılar ise yüzde 16 oranında çalışmayı planlıyor.

Ne var ki sürücüsüz otomobiller hayatımızın bir parçası olduğunda, evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Michael Sivak ve Brandon Schoettle imzasıyla yayınlanan araştırmaya göre, en başta pek çok araç içi aktivite mide bulantısına neden oluyor. Kitap okumak ABD’deki yetişkinlerin yüzde 12’sinde orta veya ağır şiddette bulantı yaşanması bekleniyor. Hindistan’da ise bu oranın yüzde 17’ye kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Dahası, bugün prototip halinde olan çeşitli araç içi dizaynlar, sürücüsüz otomobiller hakkında çıkacak kanunlarla hayal olabilir. Örneğin oturma odası şeklinde tasarlanan ya da dört yolcunun da birbirine baktığı şekilde koltukları bulunan otonom araçlar, oluşturabileceği tehlikeler nedeniyle güvenlik açısından tercih edilmeyecektir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir