Genel

Spotify ile Apple arasındaki savaş kızışıyor

By

on

Apple Spotify’ın güncellenmiş iOS sürümü için onay vermedi. Spotify Apple’ı rekabeti engellemekle suçluyor, kavga büyüyor.

Spotify Apple iOS platformu için güncel bir sürüm geliştirip App Store’a gönderdi ancak Apple “genel kurallarını” ihlal ettiği gerekçesi ile bu sürüme onay vermedi. Bunun üzerine Spotify 26 Haziran’da Apple’ın hukuk birimine bir mektup göndererek Apple Music servisine rakip oldukları gerekçesiyle Apple’ı rekabeti önlemekle suçladı.

Spotify’ın avukatı Horacio Gutierrez, Apple avukatı Bruce Sewell’e gönderdiği mektupta; “Apple’ın rekabeti engellemek için App Store kurallarını bir silah gibi kullanmasını kabul edemeyiz” dedi.

Aradan kısa bir süre geçmişti ki Sewell’ın yanıtı BuzzFeed sitesinde yayınladı. Apple karşı hamle olarak Spotify’ı 160 milyon uygulama yüklenmesinden sonra “özel muamele” istemekle suçluyordu.

Apple açıklamasında Apple Music servisi hayata geçtiğinden bu yana kurallarında bir değişiklik yapmadığının altını çiziyor ve App Store kurallarının sadece Apple’ın rakiplerine karşı değil App Store üzerinde uygulama yayınlayan tüm geliştiriciler için geçerli olduğunu söylüyor.

Sewell cevabında; “Kurallarımızda bazı yayıncılar için istisna yapmamızın beklenmesi kabul edilebilir bir talep değil” diyor.

Kavga neden başladı?

Bu kavganın temelinde Apple’ın tüm yayıncıların yaptığı satışlardan aldığı yüzde 30’luk komisyon ücreti bulunuyor. Spotify bu ücretin karlılığını etkileyen bir oran olup Apple Music ile rekabet etmesine engel teşkil ettiğini düşünüyor. Spotify daha önce aylık 10 dolar olan abonelik ücreti için iOS kullanıcılarından 13 dolar alıyordu. Ancak son güncellenmiş sürümde uygulama içinden abonelik özelliğini kapatarak Spotify kullanıcılarının Web Sitesi üzerinden abone olmalarını teşvik etti. Apple iOS platformu üzerindeki ücretli uygulamaların ödeme kanalının kendi üzerinden geçmesi gerektiğine yönelik bir App Store kuralına sahip bu sebeple Spotify’ın yeni sürümüne onay vermedi.

İki taraf arasındaki savaşın nasıl gelişeceğini önümüzdeki günlerde izlemeye devam edeceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir