Genel

Sivil haklar savunucuları Facebook’un başını ağrıtıyor

By

on

Mark Zuckerberg’e yazılan bir mektup, Facebook’un sivil haklara yönelik sansür iddialarını içeriyor.

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook için sivil haklara yönelik ihlal iddiaları ile zor bir hafta geride kalıyor.

İlk iddia ProPublica isimli haber sitesinden gelmişti ve Facebook’un reklam verenler için ırklara göre ayrım yapmasına imkan tanıdığına dair suçlamalar içeriyordu

Facebook şimdi de, 73 farklı sivil haklar organizasyonu tarafından şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e hitaben ortak olarak yazılmış, bir mektupla uğraşmak zorunda.

Bu mektupta Facebook’un insan hakları ihlallerine ait içerikleri sansürlediği ve özellikle polis şiddetini ortaya çıkartan görüntülere izin vermediği gerekçesi ile 73 sivil hak organizasyonu tarafından “derin endişelere” sebep olmakla suçlanıyor.

ABD Anayasası ve insan hakları ile alakalı diğer kaynaklar referans gösterilirken Facebook’un tutumunun kabul edilemez olduğunun altı çiziliyor.

Facebook bu mektubu aldıklarını ve incelediklerini açıkladı. Computerworld’e e-posta ile açıklama yapan bir Facebook sözcüsü; “Daha da önce belirttiğimiz gibi, toplulukların geri bildirimlerini memnuniyetle karşılıyoruz ve insanların haber değeri taşıdığı, önemli olduğunu düşündüğü ve kamunun ilgisini çekecek içeriklere daha çok fırsat sağlıyoruz” dedi.

 

Görünen o ki artık kullanıcı sayısı ile dünyanın en büyük ülkelerine kafa tutan Facebook’un belki de bir ülke gibi yönetilmesi gerekiyordur. Bunun için de çok daha özgürlükçü, tarafsız ancak hukuk kurallarına riayet eden bir yapı kurulması şart. Bakalım Facebook bu iddialardan basma kalıp açıklamalar dışında nasıl bir adım atarak kendini temize çıkartacak?

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir