Genel

Şimdi sırada drone PC var!

By

on

Parrot’un S.L.A.M.dunk adını taşıyan yeni cihazı, uçmadığı zamanlarda Ubuntu 14.14 yüklü bir bilgisayara dönüşüyor.

Ubuntu ve Robot İşletim Sistemi üzerinde çalışan bir geliştirme kiti olan S.L.A.M.dunk, drone’lara bilgi işlem becerisi getiriyor. Bu minik bilgisayarlar sayesinde insansız hava araçları örneğin engellerden sakınacak şekilde programlanabiliyor. Geliştirme kitinin kendi kanatları bulunmuyor ve bir drone ile uçuş kumandasına bağlanması gerekiyor.

Parrot ile birlikte geliştirme sürecine dahil olan Ubuntu yayıncısı Canonical, bu kitin aynı zamanda robotlara hayat vermek için de kullanılabileceğini belirtiyor. Üzerinde bulunan balık gözü kamera sayesinde 1500 x 1500 çözünürlükte görüntüleri saniyede 60 karelik akışla kaydedebilen S.L.A.M.dunk, böylelikle gelen görüntüyü işleyip anlamlı bilgiye dönüştürebiliyor ve ardından karar alabiliyor. Kullanmak için GPS’e ihtiyaç duymayan kitin ayrıca ultrason sensörü, mıknatısölçeri ve barometresi bulunuyor.

Nvidia’nın genelde tablet ve geliştirici kitlerde kullanılan eski model Tegra K1 adlı mobil çipini gövdesinde barındıran S.L.A.M.dunk, sahip olduğu güçlü grafik işlemci sayesinde tam sürüm bir Ubuntu’yu çalıştırabiliyor. Üzerinde bir HDMI yuvası ve klavye ile fare girişleri yer alan S.L.A.M.dunk kitinin fiyatı ise piyasaya sürüleceği dördüncü çeyrekte netlik kazanacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir