Genel

Seagate devasa bir SSD duyurdu

By

on

Solid State Disk’lerde kapasite yarışı hızlandı. Seagate bu alanda rakip istemiyor.

Sabit disklerde SSD teknolojisinin HDD teknolojisine göre üstünlüğünü tartışmak artık anlamsız. Fiziksel bileşen içermeyen SSD diskler her koşulda HDD’den daha hızlı ve performanslı çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un 15 TB’lık devasa SSD diski kapasitesi ile bizi kendine hayran bırakmış ancak 10 bin dolara yaklaşan fiyatı ile hevesimizi kursağımızda bırakmıştı. Bu sefer sabit disk üreticilerinde farklı bir cepheden, Seagate’den bir adım geldi. Seagate tabiri yerindeyse “görüyorum ve arttırıyorum” dedi. Ne mi yaptı? Gelecek sene 60 TB kapasiteli bir SSD’yi satışa sunacağını duyurdu.

Seagate Salı günü Silikon Vadisinde gerçekleşen Flash Memory Summit etkinliğinde bir teknoloji demosu olarak bu diskin ilk modelini de görücüye çıkardı.

Elbette bu disk şimdilik ev kullanıcılarını hedeflemiyor. Sunucularda ve hızlı veri erişimi gerektiren uygulamalar için kullanılması beklenen bu SSD’nin fiyatı için henüz bir bilgi verilmedi ama Samsung’un 10 bin dolarlık canavrına kıyaslarsak, en az 25-30 bin dolar fiyat etiketine sahip olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Seagate bu SSD’nin SAS tipi bağlantı noktasına sahip ve 3,5″ boyutunda olacağını duyurdu.

Ancak sıkı durun hepsi bu değil. Seagate yaptığı açıklamada bu diskin tasarımında “esnek mimari” kullandıklarını ve diledikleri takdirde kapasiteyi 100 TB’a yükseltebileceklerini de ifade etti.

Kim bilir belki de 2020 yılında artık konvansiyonel HDD teknolojisini tarihin tatlı bir anısı olarak görmeye başlamış oluruz.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: WD HDD’lerde kapasite rekoru kıracak – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir