Genel

Samsung UFS kartlar micro-SD kartların canını okuyabilir

By

on

Samsung UFS adını verdiği kendi micro depolama kartlarını tanıttı. Bu kartlar micro-SD kartların sonunu getirebilir.

Samsung tarafından, Universal Flash Storage 1.0 Card Extension (Evrensel Flaş Depolama 1.0 Kart Yuvası) ile uyumlu olarak geliştirilen UFS kartlar 32 ve 256 GB arasında değişen kapasiteler ile tanıtıldı. UFS kartlar; kameralarda, dronelarda, robotlarda, sanal gerçeklik kasklarında ve hatta mobil telefonlarda kullanılabilecek.

Peki, UFS kartları bu kadar popüler yapacak olan şey ne?

Her şeyden önemlisi her geçen gün daha hızlı ve yüksek kapasitede harici hafıza kartlarına olan ihtiyaç artıyor. UFS kartlar tam olarak bu ihtiyacı karşılıyor. Özellikle micro-SD kartlar ile kıyaslandığında UFS kartların veri okuma ve yazma hızları ciddi seviyede daha yüksek performans sunuyor.

Samsung’un verdiği bilgilere göre kullanıcılar 5GB büyüklüğündeki bir dosyayı -Full HD çözünürlükte bir film dosyası- sadece 10 saniye içinde UFS karttan okuyabiliyor. Aynı işlemi UHS-1 micro-SD karttan gerçekleştirmek 50 saniyeden uzun sürüyor.

Artık kameraların 4K video çekebildiğini düşünecek olursak UFS kartların önemi daha iyi anlaşılabilir. Takılma olmadan harici kartlardan bu içeriği okumak veya çok hızlı bir şekilde bilgisayara aktarmak herkesin ortak ihtiyacı haline gelmiş durumda. micro-SD kartlar özellikle profesyonel kameralarda bu noktada performans sıkıntısı yaşıyorlar.

Ancak işin kötü yanı UFS kartlar sadece özel bir yuvaya takılabiliyor ve şu anda cihazlarda bu yuva bulunmuyor. Samsung UFS kartların cihazlar ile ne zaman buluşacağına dair bir bilgi vermiyor ancak bunun biraz zaman alacağını söylemek yanlış olmaz. Öncelikle çip üreticilerinin UFS kartları destekleyen işlemciler ve kontrolcüler üretmesi sonrasında ise bunların cihaz üreticileri tarafından kullanılması gerekiyor.

Tanıtılan UFS kartların içinde en yüksek kapasite şu anda 256 GB ve maalesef piyasada 512 GB hatta 1 TB’lık micro-SD kartlar bulunuyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi UFS kartların 530 MBps okuma hızı ile performansı neredeyse SSD diskler kadar hızlı ki bu performans pek çok cihaz üretcisinin kapasiteden daha çok ilgisini çekecektir.

UFS kartların yazma hızı 170 MBps gibi bir değere sahip. Bu değer mevcut micro-SD kartların iki katına tekabül ediyor.

UFS karların rastgele okuma hızı ise geleneksel micro-SD kartlara göre 20 ve yazma hızı 350 kat daha yüksek performans veriyor.

 

Henüz resmi bir açıklama yaopılmış değil ancak Samsung gelecke yılalrda piyasaya süreceği kendi cep telefonu ve diğer mobil ürünlerinde UFS kart desteği vermeye başlayabilir. Tüketiciler açısından performans için iyi bir haber.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir