Donanım

Samsung Tizen güvenli mi?

By

on

Tizen hakkında yapılan araştırmaya göre Samsung’un işletim sistemi pek güvenli görünmüyor.

Bir teknoloji mağazasından yeni bir televizyon alırken 4K, HDR, uygulamaları ve tasarımına oldukça dikkat ediliyor. Ancak hangi işletim sistemine sahip olduğuna dikkat edilmiyor. Bu durum, Samsung’un Tizen işletim sistemi hakkında yayınlanan rapor göz önüne alındığında bir tehlike arz ediyor.

Motherboard’a göre Samsung’un kendi ürettiği işletim sistemi; uzaktan istismar edilebilir 40 bilinmeyen güvenlik açığı barındırıyor. Raporda güvenlik açıklarının yıllar önce içlerinde Gear S3’ün de bulunduğu pek çok cihazı saldırılara karşı savunmasız bırakıyor. İsrailli araştırmacı Amihai Neiderman Tizen işletim sisteminin şimdiye kadar gördüğü en kötü kod olduğunu söyledi. Çoğu programcının bu tür hataları 20 yıl önce yaptığını söyledi. Neiderman, Samsung’un basit kod geliştirmekte zorlandığını ve bunların önlenmesi için dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Keşfedilen güvenlik açıkları, uzaktan kullanılarak cihazlara hackerların erişmesini mümkün kılıyor. Ayrıca bilgisayar korsanları Tizen’in uygulama mağazası üzerinden de kötü amaçlı kodları doğrudan Samsung televizyonlara gönderen bir yönteme sahip. Bununla birlikte rapor Samsung programcılarının SSL (Güvenli Giriş Katmanı) kullanamadığını da ortaya çıkardı.

Samsung, yayınlanan bu raporun ardından iddiaları bertaraf etmek için problemleri tanımlayıp; bunları çözmeye çalışıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir