Genel

Samsung, Note 7’yi geri çağırıyor

By

on

Yeni çıkan Note 7 modelinin pil sorunları yüzünden yanması Samsung’u harekete geçirdi; şirket satışları durdururken geri çağırmalar başladı.

Samsung Note 7‘deki yanma problemini inceleyerek, bu arızanın pildeki bir sorundan kaynaklandığını doğruladı ve dünya genelinde satılan cihazları değişim için geri çağırmaya başladı. Yakın zamanda piyasaya sürülen ve şu ana kadar 1 milyona yakın satan Note 7 cihazlarından sadece 24 tanesinde yanma vakası yaşandığı da Samsung’un açıklamasında yer aldı. Geri çağırılan cihazların sahiplerine ücretsiz sıfır Note 7 verilecek.

Samsung markası ve Note 7 ürünü için zor bir durum olmasına karşın, aslında burada Güney Koreli şirketin sorumlu davrandığı görülüyor. Dünyanın dört bir yanında pil sorunları yüzünden yanan veya patlayan pek çok cihaz vakası yaşanıyor. Ancak bunlar her yıl satılan milyarlarca cihaz arasında kaynıyor ve genelde üreticiler sorumluluğu kabullenip böyle büyük ölçekli bir geri çağırma yapmıyor.

Henüz iki hafta önce piyasaya sürülen Note 7’de bulunan hızlı şarj özelliği, pilin yüzde 50’sini yaklaşık 30 dakikada doldurma imkanı tanıyordu. Geleneksel şarj yöntemlerine oranla çok daha hızlı gerçekleşen bu şarj işleminin bataryayı zorladığı düşünülüyor.

IDG Haber Servisi tarafından yakın zamanda incelenen bir test cihazı, batarya sorunları yüzünden üç ayrı seferde hızlı şarj kaybı yaşadı. Bir defasında yüzde 60 seviyesinden sıfıra sadece birkaç dakikada inen pil oranı, diğer iki seferde ise yüzde 30 civarında pil seviyesi gösterirken ansızın kapandı. Üç defa da Note 7 tekrar şarja takıldığında yüzde 0 pil seviyesi gösteriyordu.

Recommended for you

2 Comments

  1. Pingback: Hangi Galaxy Note 7 güvenli? – pcworld.com.tr

  2. Pingback: 500 bin yeni Note 7 hazır – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir