Genel

Samsung Note 7’yi aceleye mi getirdi?

By

on

Samsung’un bu kez müthiş bir planı vardı: Güçlü bataryaya, kenarları eğimli ekrana, iris tarayıcıya sahip ve buna rağmen kulaklık ve stylus girişi olan bir Galaxy Note 7 üretip piyasaya sürmek…

Ne var ki hepsi “havaya uçtu”.

Bloomberg tarafından detaylandırılan olaylara göre, Samsung’un kusursuz planı, bir dizi kusurlu adım nedeniyle patlayan pillere ve dev bir geri çağırma fiyaskosuna dönüştü. Samsung şimdi tüm Note 7 modellerini geri çağırdı ve bu programın işleyiş biçimi nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

Habere göre her şey, Samsung’un, Apple iPhone 7‘nin büyük yenilikler getirmeyeceği tüyosunu almasıyla başladı. Rakibinin bu açığını değerlendirmek isteyen Samsung, yeni Note 7’de tüm özelliklerle sınırı zorlamak istedi. Önceki modelde 3.000 mAh olan pil, bu kez 3.500 mAh‘a kadar çıkarıldı. Çözünürlük daha da yükseltildi ve retina tarayıcı eklendi. Üstelik çıkış tarihi de Note 5’in çıktığı 13 Ağustos’tan 10 gün önceye, 3 Ağustos‘a çekildi.

Bu hızlı tempodan en çok batarya etkilendi. Samsung çalışanları gerektiğinde ofiste uyudu, teslimat tarihleriyle ilgili tedarikçileri sıkıştırdı ve değişiklikleri hayata dökebilmek adına canını dişine taktı.

Pil skandalı patlayınca Samsung, uzun vadeli hasarı en aza indirebilmek için geri çağırma sürecini mümkün olduğunca hızlı tutmaya çalışıyor. Makaleye göre şirket yöneticileri, daha önce benzer geri çağırma süreçleri yaşayan Toyota ve diğer kurumların vakalarını analiz ediyor. Büyük ekranlı bir cihaz isteyen kullanıcıların başka bir Android modeline ya da iPhone 7 Plus’a geçmesini önlemek için geri çağırma operasyonlarının ustalıkla yönetilmesi gerekiyor.

Her ne kadar Galaxy Note serisi kullanıcıları, S Pen ve yüksek çözünürlüklü dev ekran gibi özellikler nedeniyle bu modele normalin üstünde bir bağlılık gösterse de, yaşanan son olayların bu sadakati zorlu bir teste soktuğu su götürmez bir gerçek.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Galaxy Note 7 kullanıcıları başka telefon istemiyor – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir