Genel

Sabit diskinizin öleceğini anlamak için ipuçları

By

on

Bütün diskler bir gün ölür. Sabit diskinizin eceline yaklaştığını önceden anlamanız için bazı ipuçlarımız var.

Eğer PC bileşenlerinden söz konusu olan diskler ise ister sabit (HDD) ister katı hal (SSD) kullanın mutlaka bir gün ömürleri tükenecek. Geçtiğimiz günlerde SSD disklerin ne zaman öleceğine dair bir rehberimizi paylaşmıştık. Bu sefer HDD’lerde ömrü tükenen ürünleri anlamanız için size bazı ipuçları vereceğiz.

Online yedekleme servisi Blackblaze her gün 67 binden fazla diskinden gelen verileri analiz ederek disklerin bozulmadan önce ürettikleri beş tane SMART hatasını ortaya çıkarttı. Sizler ile paylaşacağımız bu hatalar sayesinde HDD’niz ölmeden önce önlem almanız mümkün olacak.

Şirketin verdiği bilgilere göre bu beş SMART hatasından en az birisine sahip disklerin yüzde 76,7’si kısa bir süre sonra arızalanabiliyor. İşin doğrusu bu Blackblaze’in elindeki disklerin yüzde 23,3’nün önceden bir hata vermeden arızlandığını da gösteriyor ki maalesef böyle bir ihtimal de yok değil.

SMART İngilizce Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology (Kendi kendini takip, analiz etme ve raporlama teknolojisi) kısaltılmış hali. Bu özellik tüm modern HDD’ler içinde bulunuyor. Bu hataları algılamak içinse genellikle üçüncü parti bir yazılıma ihtiyacınız olacaktır.

İşte bahsettiğimiz 5 SMART hatası

SMART 5: Reallocated sectors count
SMART 187: Reported uncorrectable errors
SMART 188: Command timeout
SMART 197: Current pending sector count
SMART 198: Uncorrectable sector count

Son iki hata aslında bir birinin neredeyse aynısı ancak farklı üreticiler bunları ayrı ayrı kullandığı için iki tanımda farklı hata kaydı oluşturulmuş.

Eğer HDD’lerde bu hataları görmeye başlarsanız bilin ki mutsuz sona yaklaşıyorsunuz. Mümkün olan en hızlı şekilde diskinizi yedeklemenizi ve artık içine önemli bilgiler kaydetmemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir