Genel

Radikal radyo işlemcisi her yerde çalışabilecek

By

on

Cornell Üniversitesinde tasarlanan işlemci ile cep telefonu üreticilerinin farklı modeller üretmesine gerek kalmayabilir.

Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar daha ucuz, daha esnek kablosuz sistemler anlamına gelebilen yeni bir radyo işlemcisi geliştirdiler. Akıllı telefon üreticileri bu teknolojiyi, dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilecek tek bir cep telefonu modeli üretmek için kullanabilirler.

Tek çipli telsizler son on yılda iletişim donanımında popüler bir tercih haline geldiler çünkü radyonun çoğu özelliği ayrı donanım bileşenleri değil yazılım aracılığıyla belirlenebiliyor. Bu nedenle yeni nesil radyo telsiz ürünleri genellikle yazılım tanımlı telsizler olarak anılır. Ancak bu telsiz sistemlerinde iki taraf aynı anda karşılıklı konuşamaz.

Aynı anda karşılıklı konuşmayı sağlayan birçok alıcı verici cihazda bir dizi filtreleme işlemi gerekir zira hassas alıcılar çok güçlü farklı seviyedeki sinyaller nedeniyle zarar görebilirler.

Cep telefonlarında da radyo iletişimi farklı frekanslarda aynı anda iletilir ve alınır. Bu durum iki kişinin karşılıklı aynı anda konuşmasını mümkün kılar. Bu yüzden telsizler gibi yazılım tabanlı ayarlanabilir işlemciler yerine farklı bölgelerde kullanılan farklı iletişim frekans standartları oluşmuştur.

Cornell araştırmacıları, alıcı tarafında sinyallerin iptal edilmesine izin verirken aynı zamanda gönderim sinyali üretmenin bir yolunu buldular. Bu yolla donanım filtrelerine ihtiyaç kalmıyor.

Cornell’de profesör olan ve teknolojiyi geliştiren ekibin üyesi olan Alyssa Apsel; “Çalışmasının nedeni, benzersiz bir tasarım” diyor. Radyo cihazı bir yönde istenen gönderim sinyalini üretmek için bir araya gelen birkaç sinyal üretir. Diğer taraftan her birini iptal ederek bir filtre işlemi uygular.

Yeni tasarım, yazılımla kontrol edilen çift yönlü iletişime müsait radyo işlemcilerin üretilmesini daha ucuza getirebilir. Ancak bundan daha iyisi Apsel: “Sadece bazı parametreleri ayarlayarak bu işlevi herhangi bir frekansta aktif hale getirebiliriz” diyor ve ekliyor: “Böylece bulunduğunuz yerdeki spektrumda anında değişen bir radyo yapılandırabiliriz.”

Birkaç yıl önce üç farklı frekans bandını kapsayan bir cep telefonu neredeyse dünyanın her yerinde çalışacaktı, ancak en son LTE teknolojisi ile bant sayısı 30’un üzerine çıktı.

Spektrum talebi nedeniyle her ülke bant ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarına göre ayarlıyor böylece durum daha da karmaşık hale geliyor. Bu nedenle, belirli bir bölge için hızlı bir şekilde yeniden programlanabilen bir radyo işlemcisi yararlı olabilir.

Cornell’de geliştirilen radyo işlemcisi 300MHz ila 5GHz frekanslarını kapsıyor; cep telefonları, Wi-Fi, amatör radyo, acil servisler ve bazı sabit kablosuz genişbant ve uydu iletişimi için olanlar da dahil olmak üzere birçok etkin iletişim bandını kapsamış oluyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir