Genel

Quantum bilgisayarlar için elmas kullanılabilir

By

on

Elmas dünyanın en pahalı mücevheri. Ancak geleceğin bilgisayarları için temel üretim bileşeni olabilir.

Bu gün kullandığımız bilgisayarlarda hesaplamalar için sadece 1 ve 0 durumları kullanılıyor. Quantum bilgisayarlarda ise Qubit adı verilen bileşenler; 1, 0 ve aynı anda hem 1 hem de 0 durumunda çalışabiliyor. Qubitlerin sergilediği üç farklı durum sayesinde bu gün kullandığımız ikili sistemin çok ötesinde çok güçlü hesaplama gücüne sahip sistemlerin geliştirilmesini mümkün olacak. Ancak bir sorun var; Qubitlerin aynı anda iki farklı durum sergilediği üçüncü yapısal durum oldukça dengesiz ve bu dengesizlik hesaplamalarda hatalara neden oluyor.

Bilim insanları bir süredir moleküler yapısı nedeniyle elmasların dengeli Qubit üretmek için kullanılabileceğini düşünüyordu. Bu noktadan yola çıkan North Carolina State Üniversitesindeki bilim insanları mikroskopik büyüklükteki elmas parçacıklarını sentetik olarak ürettiler. Bu parçacıklara nanoelmas (nanodiamond) adı verildi. Bu parçacıklar Quantum bilgisayarlarda kullanılacak Qubitlerin üçüncü hali için oldukça dengeli bir durum sergiliyor.

Yeni sistem IBM’in bir süredir geliştirdiği D-Wave System adı verilen Quantum bilgisayarından farklı olarak özel soğutmaya ihtiyaç duymadan oda ısısında çalışabiliyor. Ancak bu gelişmeler gelecek yıllarda Quantum bilgisayarlarını evlerimizde göreceğimiz anlamına gelmiyor, bu noktaya ulaşmak için çok daha uzun yıllara ihtiyaç var. Öte yandan Quantum bilgisayarları öncelikle yüksek hesaplama gücü gerektiren meteorolojik analizler, uzay araştırmaları ve elbette askeri teknolojiler için kullanılmaya başlanacaktır.

Ömrümüz yeterse belki bizler de evlerimizde bir gün bu bilgisayarlara sahip olacağız. Ancak o gün geldiğinde bunları bir monitör yerine belki de ense köküne yapışan bir kablo ile kullanıyor olabiliriz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir