Genel

Qualcomm pil sorununda sınırları aşmak istiyor

By

on

Qualcomm Quick Charge 4.0 sadece beş dakikalık şarj ile beş saat kullanım süresi sunacak.

Akıllı cep telefonlarının en büyük sorunu pillerinin çok hızlı bitmesi. Bu konuda son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiş olsa da hâlâ 48 saat tüm özellikleri ile telefonları çalıştırabilecek bir dahili bataryalı cihazı henüz göremedik. Öte yandan farklı alternatif çözümler ile bu sorun bir nebze olsun aşılmaya çalışılıyor.

Qualcomm dün tanıttığı hızlı şarj etme teknolojisinin yeni sürümü olan Quick Charge 4.0 ile sadece beş dakikada beş saat kullanım sunma sözü verdi. Ancak bu teknolojinin kullanılabilmesi için yeni nesil Qualcomm Snapdragon 835 işlemcilerinin kullanılması gerekiyor. Elbette telefonunuzun pil ömrü yine bataryanın büyüklüğü ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olacak ancak artık prizlere bağlı olma süreniz çok daha kısalacak. Qualcomm bu verilerin 2,750 mAh kapasiteli bir bataryanın 40 derecede şarj edilmesi ile elde edildiğini açıkladı.

Yeni Quick Charge 4.0 teknolojisi Quick Charge 3.0’a göre yüzde 20 daha hızlı ve yüzde 30 daha verimli. Ayrıca 5 derece daha az ısı üretiyor.

Quick Charge 4.0 adaptörleri USB-C ve USB Power Delivery (USB-PD) ile uyumlu.

Qualcomm ayrıca hızlı şarj için pek çok aşamaya sahip güvenlik önlemleri alındığını da açıkladı. Bu önlemler özellikle Samsung Galaxy Note7 probleminden sonra pek çok tüketici için daha da önemli hale gelmiş durumda.

Gelecek sene piyasaya çıkacak akıllı cep telefonu markalarına ait amirallerin tamamında SnapDragon 835 işlemcisi ve Quick Charge 4.0 teknolojisinin kullanılmasını bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir