Genel

Profesyoneller yeni MacBook Pro’dan şikayetçi

By

on

Apple yenilikçi bir firma ancak tüketiciler yeni MacBook Pro serisinin gerektirdiği kablo dönüştürücülerden müzdarip.

Hepimiz 2015 yılında tanıtılan 12 inç MacBook ile sadece tek bir USB-C portunun geldiğini biliyorduk. Çok eleştirdik ama yeni bir makine sınıfı olduğu için Apple’ın bu tercihine saygı gösterdik. Nihayet MacBook Pro duyurulduğunda ise cihazın üzerinde sadece Thunderbolt 3/USB-C portları ve bir adet kulaklık çıkışı olması hepimizi hayal kırıklığına uğratmanın ötesinde sinirlendirdi.

Her şeyden önce MacBook Pro adından anlaşılabileceği gibi profesyonel kullanıcılara yönelik bir cihaz. Yazılımcılar, fotoğrafçılar, tasarımcılar, video editörleri, gazeteciler gibi insanlar yoğunlukla bu makineleri kullanıyor. Hemen anlaşılabileceği üzere bu insanların pek çok iş amaçlı farklı cihazı var. Fotoğraf makineleri, video kameralar, SD Kart ve okuyucular, bu liste uzayıp gidebilir.

Üstelik kullanıcılar artık sadece tek bir port tipine değil aynı zamanda 13″ MacBook Prolar’da sağ taraftaki portların da limitlenmiş hızına mahkum ediliyor.

Profesyonel kullanıcılar için üretilmiş bir cihazı tam anlamı ile kullanmanız için şu anda aşağıdaki adaptörlere ihtiyacınız var.

  • USB-A
  • Ethernet
  • Thunderbolt (eski Thunderbolt cihazlar için)
  • HDMI
  • VGA
  • SD kart okuyucu
  • ve USB-C/Thunderbolt olmayan tüm diğer her şey

İşin en trajik yajı ise yeni iPhone 7’nin kulaklığını bile yeni MacBook Pro’ya takmak için bir adaptöre ihtiyacınızın olması.

Tamam Apple’ın yenilikçi yaklaşımı, yüksek performanslı veri aktarımını bir standart haline getirmesi ve kasasına daha fazla para koyması gibi amaçlarını makul görüyorum ancak bu durum basit ve tekil bir adaptörle çözülmüyor ki. Tüm farklı amaçlar için “nasıl daha çok gelir elde ederim” mantığı ile pek çok farklı adaptör almanız gerekiyor. Apple gelen tepkiler karşısında bunların fiyatlarını bir nebze düşürmüş olabilir ama yeterli değil.

Mesele sadece şık, hafif, muhteşem dokunmatik bir bar ile zenginleştirilmiş ve güçlü bir bilgisayar üretmek değil. Mesele profesyonel Apple kullanıcıları için hayatı kolaylaştırmak ve her geçen gün Apple’ın bu noktadan biraz daha uzaklaştığını görmek bizim gibi sadık Apple kullanıcıları için acı verici bir durum. Şu anda pek çok profesyonel mevcut MacBook Pro cihazlarını kullanmaya devam etmeyi tercih ediyor, en azından yeterince çevresel ürün doğrudan USB-C ve Thunderbolt destekleyene kadar bu böyle devam edecek.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir