Genel

“POS hırsızı” Seleznev’in suçu sabit bulundu!

By

on

ABD’deki bir federal mahkeme, Rus hacker’ı 2 milyondan fazla kredi kartı numarasını çalıp satma suçuyla tutukladı.

Seattle’daki mahkeme jürisi, Roman Valerevich Seleznev‘i POS sistemlerini hack’lediği gerekçesiyle suçlu buldu. ABD’deki restoranlarda kullanılan POS cihazlarına kötücül yazılım yüklediği gerekçesiyle 2014 yılında ABD yetkilileri tarafından yakalanan Seleznev’in suçu sabit görüldü.

2009 ile 2013 yılları arasında bu yöntemle işletmelere gelen müşterilerin kredi kartı bilgilerini çalan Seleznev, veriyi Ukrayna‘da ve McLean, Virginia’da yer alan sunucularında saklıyordu. Çalınan kredi kartı bilgileri daha sonra kara borsada satışa çıkarılıyor ve Seleznev potansiyel “müşterilerine” bu kart bilgileriyle alışveriş yapılabileceği sözünü veriyordu.

Mahkemede sunulan belgelere göre Seleznev’in soygun yöntemi, ABD’deki 3 bin 700 finans kurumunda toplamda 169 milyon dolarlık maddi kayba neden oldu. ABD Gizli Servisi, Seleznev’in izini 2005 yılından bu yana sürüyordu. Maldivler’de ele geçirilen Rus hacker, yakalandığı sırada 1,7 milyon çalıntı kart numarasını yanındaki dizüstü bilgisayarında taşıyordu.

Verilen bilgiye göre bazı organize online suç çetelerinin kıdemli üyesi olan Seleznev, aralarında kimlik hırsızlığı ve elektronik dolandırıcılığın da bulunduğu 38 ayrı suçla yargılanıyor. Aralık ayında cezası kesinleşecek olan hacker’ın onlarca yıl hapis cezası ve milyonlarca dolar para cezasına çarptırılması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir