Genel

PlayStation 4 Slim ve Pro detayları resmileşti

By

on

Sony uzun zamandır konuşulan iki yeni PS4 modeli; Pro ve Slim’i resmi olarak duyurdu.

Ev konsolunu daha küçük boyutlara taşıyan Sony, PlayStation 4 Slim‘i 299 dolar yurtdışı fiyatıyla 15 Eylül‘de satışa sunuyor. PlayStation ailesinin daha önceki modellerinde olduğu gibi, aradan geçen birkaç yılın ardından beklenen estetik değişiklik yapıldı ve PS4 Slim, orijinal model ile aynı donanıma, daha ince bir kasaya sahip olarak kullanıcılarla buluşacak.

Tek bir vidayla arka panelde tutulduğu için sabit diski değiştirmenin kolaylaştığı PS4 Slim’de bunun haricinde kayda değer bir yenilik yer almıyor. Daha önceki sızıntılarda duyurulduğu gibi, 4K desteği Slim modelinde yer almıyor.

PlayStation 4 Pro

Öte yandan “PlayStation 4.5” olarak nitelendirilen 4K destekli yeni ve daha güçlü konsol yine aynı etkinlikte tanıtıldı. PlayStation Pro adını taşıyan konsol, zaten iri olan iki katlı PS4 kasasına bir kat daha ekliyor ve üç bıçaklı jilet gibi bir tasarımla geliyor.

Dış kısmı bir yana, PS4 Pro’nun asıl özelliği yenilenen grafik işlemcisi. Sony’den Mark Cerny’nin açıklamasına göre PS4 Pro, AMD’nin yeni Polaris GPU mimarisini kullanıyor. Polaris bazlı RX 400 serisi grafik kartı sayesinde PS4’ün görüntü işleme gücünde kayda değer bir iyileşme bekleniyor. Orijinal PS4, orta sınıf bir Radeon 7850‘ye denk grafik gücüne sahipti.

İlk PS4 ve yeni tanıtılan PS4 Slim’de yer almayan 4K ve HDR teknolojilerinin bu yeni cihazda yer alacağı açıklandı. Doğal 4K çözünürlükte oyun oynayabileceğimiz Pro, ayrıca uyumlu televizyonlarda çok daha doygun HDR görüntülerle görsel şölen yaşatacak.

Yeni çıkacak oyunların yanı sıra, mevcut PS4 oyunlarını da 4K çözünürlük ve HDR ile desteklemek sadece (büyük boyutlu) bir güncellemeye bakıyor. Ancak geliştiricilerden hangileri bunları kullanacak şimdilik bilinmiyor.

Öte yandan PS4 Pro’nun en çok sonbaharda çıkacak PlayStation VR ürünü için fayda sağlayacağını tahmin etmek zor değil: Standart PS4, VR’ın oyunlarını oynatmakta bir hayli zorlanıyordu. Pro ile birlikte istenen grafik işleme gücü sağlanacak ve geliştiricilere daha iyi çözünürlük ve fps ile oyun geliştirme imkanı sunulacaktır.

PS4 Pro, 10 Kasım‘da 399 dolar yurtdışı fiyatıyla piyasaya sürülecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir