Genel

Periscope’ta 360 derece canlı yayın dönemi

By

on

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru çok az kişinin kullanabildiği 360 derece canlı yayınlarda değişiklik çanları çalıyor.

Sosyal medyada kanallarının artık neredeyse hepsinde sıkça kullanılır hale gelen canlı yayınlarda yeni trend akıllı telefonlara entegre edilen veya modüler olarak kullanılabilen 360 derecelik kameralar ile canlı yayın yapmak.

Kısa bir süre önce marka ihlali nedeniyle ülkemizde adı Scope olarak değişen Twitter’ın satın aldığı canlı yayın platformu Periscope da artık 360 derecelik canlı yayınları destekliyor. iPhone’larda Insta360Nano isimli kamera ile Periscope uygulaması veya Periscope Producer üzerinden 360 derece canlı yayın yapmak mümkün. Android telefonlarda ise Ricoh Theta S veya Orah4i kameraları kullanılarak Periscope Producer uygulaması ile 360 derece canlı yayın gerçekleştirilebilecek.

Geçtiğimiz haftalar içinde Samsung’un tanıtmış olduğu yeni nesil Gear 360 kamera da Periscope veya Periscope Producer ile her iki mobil işletim sisteminde de uyumlu olarak 360 derece canlı yayın yapmaya imkan yanıyacak.

Öte yandan 360 dereceli çekim yapabilen kameraların şimdilik biraz maliyetli. Ayrıca 360 derecelik canlı yayınların hem yayın yaparken hem seyrederken gerektirdiği yüksek bant genişliği mobil iletişim aboneliklerinize ek maliyetler de getirebilir. Ancak bunların hepsi bir kaç yıla kadar tatlı hatıralara dönüşecek ve 360 derecelik canlı yayınlar günlük sosyal medya yaşantısının bir parçası olacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir