Genel

PC’leri sevindirecek bileşen: Seagate 10 TB Barracuda Pro

By

on

Artık verinin saklanmaktan çok tüketildiği bir çağdayız ama doldur doldur bitmeyecek bir sabit disk arıyorsanız bunu seveceksiniz.

Dünyanın en büyük sabit disk üreticilerinden Seagate 1o TB kapasiteli Barracuda Pro modelini tanıttı. Üstelik sizi şaşırtacak tek şey bu diskin kapasitesi değil. Tam olarak 256 MB önbellek ile gelen süper performanslı bu disk 7.200 devirde çalışıyor.

Elbette SSD disklerin saniyede 1,5 Gb veri transfer edebildiği bir çağda süper performans kelimesi tepki çekebilir ancak 3,5″ büyüklüğü ile Seagate 10 TB Barracuda Pro stabil olarak saniyede 220 Mps veri transfer hızlarına ulaşabiliyor ki bu değer hiç azımsanacak kadar küçük değil.

Daha önce yüksek kapasiteli disklerde gördüğümüz gibi bu diskin içinde helyum gazı ile doldurulmamış. Barracuda Pro geleneksel manyetik diskler ve okuyucu kafalardan oluşuyor. Barracuda Pro’nun içinde yedi tane disk tabakası bulunuyor ve buna rağmen Seagate enerji tüketimi açısından oldukça verimli olduğunu belirtiyor.

Seagate’in verilerine göre Barracuda Pro beklemedeyken saatte 4,5 Watt, tam güç çalışırken ise saatte 6,8 Watt elektrik tüketiyor.

İşin doğrusu 10 TB kapasiteli diskler ilk kez piyasaya çıkmıyor. Western Digital 2015’in sonlarında doğru helyum gazı ile doldurulmuş 10 TB disklerini piyasay sürmüş Seagate ise benzer bir teknoloji ile Ocak ayında pazara girmişti. Ancak ilk kez geleneksel teknoloji ile ve şirketleri değil son tüketiciyi hedefleyen bir ürün satışa sunuluyor.

Daha önce satışa çıkan 10 TB helyum gazlı disklerin fiyatları 600 ila 730 dolar arasındaydı ancak Seagate 10 TB Barracuda Pro ABD’de 535 dolar fiyat etiketine sahip olacak (yaklaşık 1.600 TL)

SSD ile kkıyaslayacak olursak en son Samsung 4 TB büyüklüğündeki SSD diskini 1.500 dolar fiyatla satışa çıkardı. SSD disklerde Gigabyte başına maliyet hala 37 cent civarındayken HDD’lerde bu rakam 5 cent civarında geziniyor.

Seagate aynı zamanda performans yerine NAS çözümlerinde kullanılmak üzere Barracuda Pro’nun daha ucuz bir versiyonunu da 470 dolar civarında satacak.

Bizim tüketicilere önerimiz ise sistem ve performans isteyen oyun ve uygulamalarını SSD üzerinden çalıştırırken bu tarz diskleri yedekleme, arşiv ve az çalıştırdıkları uygulamalar için kullanmaları.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Samsung’un 15 TB büyüklüğünde SSD diskinden ister misiniz? – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir