Genel

PC güvenlik uyarılarını görmezden geliyoruz

By

on

BYU araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışma, çoğu PC kullanıcısının güvenlik uyarılarını görmezden geldiğini gösteriyor.

Microsoft’un Windows 10 için güvenlik güncellemelerini gece vakti, tam da işinizin başında olduğunuz anda yapmaya çalışması canınızı sıkıyorsa, araştırmalara göre “sorun sizde”.

Brigham Young University araştırmacılarının Google ile birlikte yaptığı bir çalışmanın sonuçları, özellikle başka bir işle meşgul olduğu sırada bilgisayar kullanıcılarının yüzde 90 oranında güvenlik güncellemelerini ve diğer uyarıları gözardı ettiğini gösteriyor. Öyle ki, yapılan MRI testlerinde, uyarılarla bölünmenin nöral aktiviteleri daha da düşürdüğü gözlendi.

Araştırmayı yöneten Jeff Jenkins, bir web tarayıcısını kapatırken çıkan güvenlik mesajlarının, kullanıcıların yüzde 74‘ü tarafından gözardı edildiğini belirtiyor. Yüzde 79’luk kesim video izlerken, yüzde 87‘si ise bir doğrulama kodunu girmeye odaklanmışken çıkan pop-up pencereleri gözardı ediyor.

İnsan beyninin birden fazla işlemi aynı anda yapma (multitasking) konusunda pek de iyi olmadığını belirten BYU bilgi sistemleri profesörü Anthony Vance, “Yazılım geliştiricileri bu mesajları kullanıcının o sırada ne yaptığından bağımsız olarak görüntülenecek şekilde sunuyor. Bu mesajlar bizi ekran başında sürekli bölüyor ve yaptığımız araştırma, bu mesajları rasgele zamanlarda sunmanın bedelinin ağır olabileceğini gösteriyor.”

Öte yandan aynı araştırmada, kullanıcıların bir videoyu izledikten sonra, bir web sayfasının açılmasını beklerken ya da siteyi kapatmaya hazırlanırken çıkan mesajlara daha fazla dikkat ettiği gözlenmiş durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir