Genel

Parmak izi alıcısıyla çok daha fazla seçenek

By

on

Android telefonunuzdaki parmak izi okuyucunuz ile güvenlik kontrolünden çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Google’ın yeni akıllı telefonu Pixel ile birlikte cihazın üzerindeki parmak izi alıcısı artık güvenlik kontrolü dışında çok daha fazla işlem için kullanılabiliyor. Parmak izi okuyucusu ile bir uygulama çalıştırabilir veya led ışığını fener amaçlı kullanmak için yakabilirsiniz.

Ancak bu özellikleri kullanmak için Google Pixel modellerinden birisini satın almak zorunda değilsiniz. Eğer Android 6.0 veya daha yeni bir işletim sistemini sürümüne sahipseniz Google’ın Android işletim sisteminin içine yerleştirdiği Fingerprint API (parmak izi uygulama geliştirme arabirimi) sayesinde bu tarz özellikleri kullanabilirsiniz. Ancak ihtiyaç duyduğunuz bir şey daha var; bunları gerçekleştirecek bir uygulama.

Fingerprint Gestures tam olarak bu amaç için geliştirilmiş bir uygulama.

fingerprint-gestures-screens

Uygulamayı Gogole Play’den yükledikten sonra hangi tarz dokunuşun hangi işlemi tetikleyeceğine karar verebiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında ekran kaydırmak, uygulama çalıştırmak, çalan şarkıyı durdurmak veya sonraki/önceki parçaya geçmek, LED feneri yakıp söndürmek veya sesli/sessiz modlara geçmek ve benzeri seçenekler bulunuyor.

Ancak Xiaomi gibi bazı markaların telefonları Android sürümünüz yeterli olsa bile parmak izi okuyucunun başka amaçlar için kullanılmasına izin vermiyor. Umuyoruz cihazınız bu tarz modellerden birisi değildir. Öte yandan ayarları yaparken (merak etmeyin Türkçe arayüz var) bu işlemlerin normal parmak izi okuma süresini uzatabileceğine dair uyarılar var. Bunları göz önüne almakta fayda var.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir