Genel

Otonom Servis araçlarına hazır olun

By

on

Bu araçlar şimdiden İsviçre’de halka açık ücretsiz test sürüşleri için kullanılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Hanover’da gerçekleşen Cebit etkinliğini ziyaret edenler bir süredir İsviçre’de vatandaşların kullandığı otonom servis araçlarını test etme şansı yakaladılar.

2016’nın yaz aylarından beri iki servis aracı İsviçre’de Sion’da test ediliyor. Eylül ayında yaşanan ufak kaza nedeniyle projenin kısa süreliğine durdulmasının ardından bir süre önce yeniden faaliyete geçmişti.

Otonom Servis araçları, birkaç video kamera ve sensörler aracılığıyla hareket ediyor. Otonom Servislerde sürücü gereksinimi olmamasına karşın servislerde yaşanabilecek herhangi bir aksilik için servis içinde bir görevli bulunuyor.

Fransız Navya şirketi tarafından üretilen servislerin filo yönetim yazılımını ise İsviçreli Bestmile isimli şirket geliştiriyor. İsviçre’de testleri sürmekte olan servislerin testleri Ekim ayına kadar sürecek. Toplanan veriler ile sokaklarda daha iyi otonom otomobiller görebileceğiz. Belki de otonom araçlar otoyollara çıkmadna önce bu tarz daha küçük ve kapalı devre sistemler içinde tüketici ile buluşmaları alışkanlık sağlamak açısından daha doğru bir stratejidir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir