Genel

Orange Pi Zero: 25 liralık bilgisayar

By

on

Dört çekirdekli ARM işlemci ve WiFi modülü içeren bu bilgisayar bir öğle yemeğinden ucuza satılıyor.

Orange Pi Zero robot yapmaktan, medya sunucusu olmaya kadar pek çok farklı işlemi yaptırabileceğiniz yeni nesil bir mikro bilgisayar. Sadece 5 dolara satılan popüler Raspberry Pi Zero’ya rakip olarak tasarlanan bu minik canavar maalesef biraz daha pahalı ve 6,99 dolara satılıyor ancak bunun sebebi üzerindeki bileşenlerin daha güçlü olması.

Orange Pi Zero’nun tam kapsamlı bir bilgisayar gibi olmasını beklemeyin ancak 35 dolarlık Raspberry Pi 3 veya 15 dolarlık Pine64’e kafa tutabiliyor.

Orange Pi Zero içinde dört çekirdekli bir Allwinner ARM Cortex-A7 işlemci bulunuyor. Bu işlemci son yıllarda pek çok giriş ve orta seviye telefon ve tablette kullanılıyor.

Aynı zamanda ARM’nin Mali 400 MP2 grafik işlemcisine sahip kart high-definition video oynatacak kadar güçlü. Kartın geliştiricisi Shenzhen Xunlong, kartın 4K çözünürlükte H.265 video oynatabildiğini belirtmiş ama kartın tasarlanma amacı bu değil ve üzerinde video çıkış portu bulunmuyor.

Zero’nun üstünde bir tane SD kart yuvası ve 256MB bellek bulunuyor. Ayrıca 512MB bellekli versiyonu da 8.99 dolara satılıyor.

Ek olarak Zero’nun üstünde 802.11 b/g/n Wi-Fi ve ethernet bağlantıları mevcut. Bir adet USB 2.0 portu da pek çok cihazı karta bağlamanızı sağlıyor.

Kartı programlamak için Android 4.4 kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Debian ve Ubuntu Linux dağıtımlarını da destekliyor.

Orange Pi Zero’yu Alibaba’dan kargo dahil 10.30dolara almak mümkün.

Şu anda bu donanım ile alabileceğiniz en ucuz bilgisayar ve tek eksiği üzerinde bir görüntü çıkışının olmaması diyebiliriz. Ancak bu talebin de kısa bir gelecekte karşılığını bulmasını bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir