Genel

Operatörler 5G’den neler bekliyor?

By

on

Yapılan araştırma, operatörlerin iki neslin bir arada kullanılmasını beklediğini gösteriyor.

Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 7 akıllı telefonların geleceğine dair ipuçları taşısa da 5G desteği sunmayacak. Hücresel verinin bir sonraki nesle 2020 yılında geçmesi beklense de, üst sınıf akıllı telefonların uzun yıllar LTE‘ye odaklanması bekleniyor.

IHS Markit tarafından mobil operatörlerle yapılan bir ankete göre 5G, son kullanıcılardan daha çok endüstriyel amaçlara hizmet edecek. Bu elbette akıllı telefon kullanıcılarının bağlantıları aynı hızla devam edecek demek değil; LTE hızları da artmaya devam edecek. Şirketin yaptığı son araştırmada, 4G ile çözülemeyen işlemler için 5G kullanılacak olsa da, LTE teknolojilerinin tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gelişmeye devam edeceği sonucu çıktı.

Ankete katılan servis sağlayıcılarının yüzde 79‘u, 5G’nin en çok kullanılacağı alanın Nesnelerin İnterneti olacağına inanıyor. Geçtiğimiz yıl IoT’yi 5G’nin ana uygulama alanı olarak görenlerin oranı yüzde 55 idi. En fazla beklenen -ve ulaşılması en zor olan- ilerleme ise; bir bit verinin gönderilmesi ve alınması arasındaki süreyi neredeyse sıfıra indiren ultra düşük gecikmeler olarak görülüyor. Özellikle robotlar, şoförsüz araçlar ve hücresel çalışan sanal gerçeklik için bu büyük önem taşıyor. Nihai hedef ise LTE’nin ötesine geçerek 1 milisaniye gecikme süresine ulaşabilmek.

Düşük gecikme için 5G ile birlikte yeni bir telsiz erişim teknolojisinin gelmesi bekleniyor. LTE ise akıllı telefon ve tablet gibi tüketici cihazları için mobil genişbant hizmeti vermeyi sürdürecek. Araştırmaya göre operatörlerin yüzde 75‘i, 5G’yi önceki neslin yerini alacak bir teknoloji olarak görmüyor. Bu kalabalık grup, iki teknolojinin bir arada olması gerektiğine inanıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir