Genel

Ölümcül trafik kazası ile Tesla’nın başı ağrıyacak

By

on

Otomatik sürüş nedeniyle ABD tarihinin ilk ölümcül trafik kazası gerçekleşti

Geçtiğimiz günlerde Tesla S ile otomatik sürüş gerçekleştiren bir kişi trajedik bir kazaya kurban gitti. Otoyolda otomatik seyir halinde bulunan Tesla S model araç ve sürücüsü önündeki tırı farkedemeyince frenler devreye girmedi ve Tesla S tıra arkasından çaptı. Tırın arkasına sıkışan otomobil sürücüsü olay yerinde hayatını kaybetti.

ABD tarihinde ilk kez bir otomatik sürüş esnasında ölümcül kaza yaşanması üzerine Tesla bir açıklama yaparak; “Araçlarımız bu güne kadar 130 milyon milden fazla (208 milyon kilometre) otomatik sürüş gerçekleştirdi. Yaşanan bu olay maalesef trajedik bir kayıp olmuştur “dedi.

Mayıs atında ayında yaşanan bu olay üzerine ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik Yönetimi olay ile alakalı bir araştırma başlattı.

tesla-model-s-autopilot-100641460-large

Tesla Otopilot özelliği aracın belli sayıda kamera, radar ve ultrasonik alıcılardan gelen verileri analiz ederek şerit içinde kalması ve önündeki araç ile mesafesini korumasını sağlayarak sürüş deneyimi sunuyor. Henüz yüzde yüz otomatik pilot özelliği sunmayan bu sistem trafiğin durumuna göre şerit değiştirebiliyor.

Yaşanan kaza özellikle parlak gün ışığında sistemin yeterince mükemmel işlemediğini acı bir deneyim ile göstermiş oldu. Öte yandan Tesla otomatik pilot özelliğini standart olarak sunmuyor ve bu özellik araçlar içinde kapalı geliyor. Eğer sürücü bu özelliği açmak isterse sistem sürücüyü bu özelliğin henüz beta aşamasında olduğu ve sürücünün sürekli dikkatini koruması gerektiği yönünde uyararak aktif hale getiriyor.

Ocak ayında  ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik Yönetimi bir açıklama yaparak bu özelliğin yüzde 94 oranında güvenli olduğunu duyurmuştu ancak görünen o ki yüzde 6’lık payı göz ardı etmek büyük bir hata olmuş.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir