Genel

Office yüklü otomobil olur mu?

By

on

Microsoft’un Nissan ve Mercedes ile yaptığı anlaşmalar “önce bulut, önce mobil” sloganının otomobiller için de geçerli olduğunu gösteriyor.

Windows markalı akıllı telefonların geleceği belirsiz olsa da, Microsoft kendi mobil vizyonu için yeni cepheler açmada kararlı görünüyor. Renault-Nissan ile yapılan anlaşma da şirketin otomobillere yakın gelecekte PC gibi davranacağının ipuçlarını veriyor.

Renault-Nissan ile birkaç yıla uzanan bir anlaşma imzaladığını duyuran Microsoft, otomotiv devinin önümüzdeki dönemde çıkaracağı modellerde Azure bulut teknolojisini kullanacağını açıkladı. Renault-Nissan ise 2020 yılına kadar yollarda 10 ayrı şoförsüz araç modeli görmeyi planladıkladıklarını ve sürücüye vakit kazandırmak için Microsoft’un bulut teknolojisinden faydalanacaklarını belirtti.

Açıklamada dikkat çeken nokta ise, Renault tarafının geleceğin otomobillerinden bahsederken adeta bilgisayarları anlatıyor olmasıydı. Örneğin Renault ya da Nissan marka bir otomobil satın alıp, daha sonra aynı markalardan bir yenisiyle değiştirdiğinizde, şirketin açıklamasına göre yeni arabanızda “oturum açarak” önceki modelde tutulan tüm verileri bu yeni araca aktarabileceksiniz. Yollarda ödeme yapmak için ise Azure ödeme altyapısı sayesinde yavaşlamanız yeterli olacak.

Araba trafikte yol alırken sürücü de ofis bilgisayarına bağlantı kurarak çalışmaya başlayabilecek. Nissan bu noktada araç içi deneyimin daha “üretken” hale geleceğini iddia ediyor ve otomobillere Office yüklenme ihtimali üzerinde duruyor.

Microsoft bu ayın ilk günlerinde IFA ticaret fuarında da benzer bir anlaşmayı Mercedes-Benz ile yaptığını duyurmuştu. “Araç İçi Office” adını taşıyan özellik, otomobilin gösterge panelinde iş ajandanızı ve kişi listenizi görüntülemenizi sağlıyor.

Kendi markası olan Sync adlı teknolojiyle Ford otomobillerle başlayarak, bağlantılı araç sektöründe güçlü bir varlık göstermeye başlayan Microsoft, sistemin arka ucunda Azure ile yer alarak otomobil üreticilere ön yüzde kullanıcıya ne sunduklarını belirleme konusunda daha fazla serbestlik sağlayacak gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir