Genel

Oakley ve Intel’den akıllı güneş gözlüğü

By

on

Giyilebilir teknolojilerde başarının sırrı “göze batmayan” teknolojilerde geçiyor. Oakley ve Intel bu engeli yeni Radar Pace ile aşıyor.

Oakley’in yeni Radar Pace adını taşıyan güneş gözlüklerinin havalı bir görüntüsü var. Üstelik barındırdığı teknoloji, onu aynı zamanda sesle aktif hale getirilen bir fitness koçuna dönüştürüyor. Güneş gözlüğüne Siri benzeri bir etkileşim getiren bu koç, egzersiz önerileri sağlıyor ve soruları yanıtlıyor.

Oakley’in güneş gözlükleri böyle bir teknolojiyle bütünleşince fiyat etiketi de ürkütüyor; 449 dolarlık yurtdışı fiyatıyla bu moda ve teknoloji harmanının herkese hitap etmediği açık. Ancak Oakley profesyonel atletlerin yanı sıra günlük rutininde spor yapan kullanıcıları da hedefliyor. Radar Pace akıllı gözlükler yurtdışında 1 Ekim itibarıyla satışa sunulacak.

Sahip olduğu sensörler aracılığıyla kalp atışlarını, mesafeyi, tempoyu, hızı ve diğer önemli egzersiz bilgilerini ölçümleyebilen Radar Pace, bu veriyi akıllı telefonla Bluetooth üzerinden senkronize ediyor. Telefona yüklenen Radar Pace App adlı uygulama üzerinde verileri görüntülemek, sorular sormak ve sesli tavsiyeler almak mümkün oluyor.

Güneş gözlüğünde yer alan kulaklıklar üzerinden kullanıcıya sesli geri bildirim sağlanırken, kullanıcılar da koşu sırasında mikrofon üzerinden soru sorabiliyor. Bu sorular akıllı telefondaki uygulama üzerinde işleniyor ve yanıtlar yine gözlükle veriliyor. Sesli komut sistemiyle günlük egzersiz planları belirlenip, gerçek zamanlı hız, yol ve nabız bilgileri sorgulanabiliyor.

Oakley’in sahibi Luxottica ile Intel arasındaki iki yıllık bir iş ortaklığının sonucu olarak geliştirilen akıllı güneş gözlüklerinde temel teknoloji ve mimariyi Intel tarafı üstlenmiş. Giyilebilir cihazlarda teknolojik kısımların mümkün olduğunca görünmez olması gerektiğini savunan Intel, Radar Pace ile bunu gerçekleştirmiş.

Oakley’in açıklamasına göre Radar Pace’in, Google Glass benzeri bir sanal ekrana sahip olmamasının sebebi, koşucular veya bisikletçiler için böylesi bir ekranın dikkat dağıtıcı olma ihtimali. Aktif kullanımda sesli komut sistemi daha iyi çalışıyor. Ağırlığı 56 gram olan güneş gözlükleri, tek şarjla 4 ila 6 saat arası kullanılabiliyor. Gözlüğün üzerinde ivmeölçer ve jiroskopun yanı sıra basıncı, nemi ve yakınlığı ölçmek için de sensörler bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir