Genel

Nvidia kendi otonom araçlarıyla yola çıkıyor

By

on

Tasarladığı grafik kartları ve GPU işlemcileri ile tanınan şirket kendi otonom araçlarını test etmek için gerekli izinleri almayı başardı.

Nvidia’nın otomobiller için geliştirdiği Tegra teknolojisi ile geliştirdiği otonom aracı BB8 geçen hafta Cuma günü yollara çıkarak test edilmeye başlandı.

Bu fikrin çıkış kaynağı ise oldukça ilginç. Nvidia’nın kurucularından ve CEO’su Jen-Hsun Huang 2015 yılında Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk’la bir görüşme yapmıştı. Bu görüşmede Musk; “NVIDIA’nın Tegra ile yaptığı şey gerçekten ilginç ve gelecekte otonom sürüş için önemli bir adım” demişti. Bunun üzerine Nvidia Tegra sistemlerini kendi üreteceği bir otonom araç içinde kullanmak üzere kolları sıvadı.

2015 yılında Nvidia, yapay zekayı uygulamaları için özel olarak geliştirilen yonga setlerini tanıtmıştı. GPU’lar (grafik işlemci üniteleri) otonom sürüş teknolojisinin önemli bir parçasını oluşturuyor ve Nvidia Tesla için P100 yonga setini geliştirmek için yaklaşık 2 milyar dolar para harcadı. Eylül ayında şirket, Çinli Baidu şirketiyle otonom araçlara yönelik yapay zeka konusunda çalışacaklarını açıkladı. Gerekli izinleri alan şirket geçtiğimiz hafta otonom test araçlarını New Jersey yollarına çıkarttı

Nvidia’nın 2017’nin ilk haftası gerçekleşecek olan CES 2017 etkinliğinde otonom sürüş teknolojilerine yönelik yeni teknolojileri duyurması bekleniyor. NVIDIA’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Jen-Hsun Huang 4 Ocak Çarşamba günü saat 16:30’da CES 2017’nin açılış konuşmasını gerçekleştirecek ve bu konuşmasında önemli bilgiler vermesi bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir