Genel

NSA hacklendi mi?

By

on

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na saldırdığını iddia eden hackerların yayınladığı örnek dosyalar, güvenlik araştırmacıları tarafından doğrulandı.

Bir grup anonim hacker, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’den çaldıklarını iddia ettikleri bazı hack araçlarını açık artırmaya çıkardı. Üstelik yayınladıkları bazı örnek dosyaları inceleyen güvenlik uzmanları, içeriğin gerçek açıkları barındırdığını söylüyor.

NSA ile bağlantıları olduğu iddia edilen önemli siber istihbarat oluşumları arasındaki Equation Group’tan çalındığı belirtilen dosyaları ele geçiren Shadow Brokers adlı korsanlar, sahip oldukları bu materyallerin bizzat Equation Group tarafından kullanılan siber silahlar olduğunu öne sürdü.

Kaspersky Lab güvenlik şirketinin daha önce açıkladı üzere The Equation Group, başta meşhur Stuxnet bilgisayar solucanı da olmak üzere, dünyadaki en ileri düzen virüs yazılımların geliştirilmesine yardımcı olmasıyla biliniyor.

Shadow Broker grubu hasta sonu bu grup tarafından kullanıldığını öne sürdükleri siber silahları açık artırmaya çıkardıklarını Tumblr üzerinden duyurdu. Örnek dosyaların en güncel olanı 2013 tarihine ait ve California Uluslararası Bilgisayar Bilimi Enstitüsü araştırmacısı Nicholas Weaver‘in açıklamasına göre hack yöntemleriyle ilgili kodlamalar içeriyor. E-posta ile PCWorld‘e açıklama yapan Weaver, “Örnek dosyalar, güvenlik açıkları, implantlar ve diğer araçlar ile NSA’in router ve güvenlik duvarı kontrol altyapılarını içeriyor” ifadesini kullandı.

Siber güvenlik startup’ı Comae Technologies CEO’su Matt Suiche ise güvenlik açığı istismar araçlarının özellikle Cisco, Juniper, Fortinet ve Çinli firma Topsec’in güvenlik duvarı teknolojileri yıkmak için geliştirildiğini belirtiyor.

Elbette tüm bunlar doğrudan NSA’in hacklendiğini ispatlamıyor. Risk Based Security uzmanları, Shadow Brokers grubunun bu kodları saklayan virüslü bir bilgisayara denk gelme olasılıklarının altını çiziyor. Öte yandan aynı korsanların büyük bir vurgun için hazırlık yapma ihtimalleri de vurgulanıyor.

NSA tarafı Equation Group ile hiçbir resmi bağı kabul etmezken, bahsi geçen saldırıyla ilgili de yorum yapmadı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir