Genel

Nokia’dan Drone açılımı

By

on

Nokia 5G baz istasyonlarının dronelar ile kurulabileceğini düşünüyor.

Türkiye’de 4.5G’ye henüz yeni geçmişken son dönemlerde 5G’nin adını da sık sık duymaya başladık. Mobil iletişim teknolojilerinde her yeni nesil iletişim altyapısı daha yüksek frekansları kullandığı için baz istasyonlarının da birbirine olan mesafesi giderek azalıyor. 5G için bu mesafe yüzlerce metreye kadar inebilecek öte yandan bizlere hiç görmediğimiz 5-10 Gigabit/saniye gibi inanılmaz mobil hızlar sunacak.

Baz istasyonlarının bir birine mesafesi bu kadar azaldığında milyonlarca yeni baz istasyonu kurmak gerekecek. Bu tam bir çileye dönüşebilir ancak Nokia’nın ilginç bir önerisi var.

Nokia 5G baz istasyonlarının mevcut istasyonlara göre çok daha küçük olabileceğini ve enerjisini güneşten alabileceğini söylüyor. Bu bakış açısıyla yola çıkarak deneysel olarak geliştirdiği F-Cell baz istasyonu hiç bir kablolamaya gerek kalmadan güneşten aldığı enerji ile çalışabiliyor. O zaman bu yeni baz istasyonlarının kurulumu da sadece uygun bir noktaya yerleştirmekten ibaret olacak. İşte bu noktada Nokia droneların baz istasyonu kurulumunda kullanılabileceğine inanıyor.

Nokia Kaliforniya Sunnyvale’deki merkezinde düzenlediği bir basın etkinliğinde deneysel baz istasyonunu bir drone kullanarak bir binanın çatısına yerleştirdi. Bu yaklaşım 2020 yılından itibaren 5G hayatımıza girmeye başladığında devrimsel bir hızla yeni mobil iletişim alyapısının yaygınlaşmasını sağlayabilir.

Nokia cep telefonlarındaki efsanevi başarısını kaybetmiş olabilir ancak çok uzak olmayan bir gelecekte başımızın üstünde 5G baz istasyonları taşıyan onlarca Nokia drone vızıltısı ile tekrar gündeme oturacak gibi görünüyor.

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir