Genel

NBA kendi hackathon etkinliğini düzenliyor

By

on

Ortak çalışma ve inovasyonu körüklemek için hackathon düzenleyenler kervanına NBA de katıldı.

Önümüzdeki ay içinde New York’ta düzenlenecek olacak ilk NBA hackathon etkinliği, ABD’deki kendi basketbol analitik araçlarını yapmak isteyen geliştiriciler, mühendisler, lisans ve lisansüstü seviyesinde eğitim gören istatistikçilere açık olacak. Uzmanlardan oluşan jüriye ve NBA League Office yetkililerine sunulacak olan çalışmalardan en başarılı üç takımın kazanacağı ödüller arasında NBA League Office turu ve NBA ekibiyle öğle yemeği yer alıyor.

Bir zamanlar sadece alternatif bir yaklaşım olarak görülen hackathon etkinlikleri gitgide ana akım kitlenin ilgisini çekmeye başladı. Özellikle yöneticilerin aklındaki bir sonraki soru ise kendi şirketlerinin böyle bir etkinlik yapması gerekip gerekmediği.

Likeable Local, kendi iç hackathon’larını düzenli olarak organize ediyor. Sosyal medya yazılım şirketinin kurucu ve CEO’su Dave Kerpen, “Kurum kültürü oluşturmak ve ekip ruhunu güçlendirmek için hackathon’lar bulunmaz bir fırsat. Bir telaş havası oluşturup gerçekten faydalı bir şeyler geliştirmenin sağlayacağı katkıyı söylemiyorum bile” diyor: “Buradaki tek soru, şirket olarak bir adım öteye gitmek isteyip istemediğiniz. Ekibinizden yeterince katılım görebilecek misiniz? Eğer yanıt evet ise, hackathon düzenlememeniz için hiçbir neden yok.”

Hackathon‘lar genelde iki türlü düzenleniyor: Şirketin kendi çalışanlarının katılımcı olduğu kurum içi etkinlikler ve halkın katılımının beklendiği açık etkinlikler. NBA kamuya açık düzenlediği etkinlikle ikinci kategoriye giriyor. Bu tür etkinliklerin organizasyonunda uzmanlaşan Hackworks şirketi CEO’su Patti Mikula, “Kurum içi hackathon’lar, gerekli yeteneğe sahip olup dişlileri harekete geçirecek bir kıvılcıma ve fırsata ihtiyaç duyan şirketler için mükemmel bir seçenek” diyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir