Genel

Microsoft Windows 10’da reklam görüntülüyor

By

on

Tam can sıkıcı Windows 10’a geçiş bilgilendirmelerinden kurtulduk derken bu sefer istemsiz Windows reklamları karşımıza çıkmaya başladı.

Şüphesiz ki Microsoft iyi bir teknoloji şirketi olmanın ötesinde çok daha iyi bir pazarlama şirketi. Daha sıcak bir haberimizde Microsoft tarayıcılarının sadece geçen ay 40 milyon kullanıcı kaybettiğini sizlerle paylaştık. anlaşılan o ki Microsoft elini çabuk tutarak bu açığı kapatmak istiyor. Bulduğu yöntem ise akıllara durgunluk verecek derecede anlamsız; Windows 10 araç çubuğunda kullanıcılara Edge Tarayıcısı Bing arama motorunun reklamlarını göstermek.

Bunun bir şaka olmasını isterdik ama maalesef değil. Uzun süre boyunca Windows 10 öncesi işletim sistemlerini kullanan tüketicilere Windows 10 yükleme uyarılarını reklam gibi gösteren Microsoft şimdi de internet tarayıcısı ve arama motorunun işletim sistemi içinde reklamını yapıyor.

Bu olay PCWorld editörlerinden Brad Chacos’un başına geldi. Elde ettiğimiz verilere göre eğer düzenli şekilde Edge tarayıcısını açıyorsanız bu reklamlar çıkmıyor. Ancak nadir de olsa arada kullanıyorsanız sizin daha çok Edge kullanmanız için bu reklamlar karşınıza çıkıyor.

Microsoft Windows 10 Anniversary Update ile bu tarz bildirimleri kapatma özelliği getirmişti ve editörümüz Brad bunları kapattığını söylüyor ama görünen o ki bir şekilde tekrardan aktif olmuşlar.

Belki de Brad’in yaşadığı talihsiz bir teknik problemdir ancak bu konu ile alakalı gelecek günlerde daha fazla olay ile karşılaşırsak gerçekten bu durum Microsoft’un başını ciddi şekilde ağrıtabilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir