Genel

Microsoft, Office için yeni bir startup aldı

By

on

Microsoft, Genee adındaki akıllı takvim oluşturma girişimini satın aldı.

Salı günü yapılan duyuruya göre Genee ekibi Microsoft bünyesine dahil olacak ve bugüne kadar toplantıları takvim üzerinde daha düzenli biçimde ayarlamakla ilgili edindikleri bilgi birikimini, Office 365‘i daha “akıllı” hale getirmekte kullanacaklar. Genee’nin sunduğu hizmet, yapay zeka bazlı bir akıllı asistan ile “bu hafta içinde bir toplantı ayarla” şeklinde aldığı komutları analiz ederek, haftanın uygun gün ve saatini belirleyerek takvim üzerinde toplantı oluşturabiliyor.

Bu son satın alma, Microsoft’un yapay zekayı kullanarak daha zeki üretkenlik yazılım ve hizmetleri sunma çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella‘nın vizyonu çerçevesinde yapay zeka alanına yoğunlaşan şirket, kurum içinde paylaşımlı dosyalardan kullanıcıyı ilgilendirenleri tespit eden Office Delve ya da önemsiz e-postaları otomatik olarak filtreleyip ayrı bir klasöre aktaran Focused Inbox gibi özelliklerle sık sık gündeme geliyor.

Genee tarafından sunulan hizmet 1 Eylül 2016 itibarıyla kepenk indirecek. Bu özelliğin doğrudan Office 365’e aktarılıp aktarılmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. Ancak startup ekibinin Microsoft’un ürün ve hizmetlerini iyileştirmek adına kolları sıvadığı biliniyor.

Satya Nadella’nın şirkete yeni beceriler ve büyüme alanları kazandırmak için agresif bir şekilde şirket satın almalarına imza atması dikkat çekiyor. Microsoft sadece bu yıl içinde uygulama geliştirme platformu Xamarin’i ve akıllı telefonlar için kolay kullanımlı klavye deneyimi sunan SwiftKey‘i satın aldı. İş dünyasına yönelik sosyal ağ LinkedIn’in 26 milyar dolara alınması ise uzun süre konuşuldu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir