Genel

Microsoft Holoportation teknolojisi ile ışınlanmak mümkün

By

on

Büyük bir hayalimizi artık sanal olarak gerçekleştirmek mümkün.

Microsoft’un uzun süredir üzerinde çalıştığı Hololens teknolojisi standart sanal gerçeklik kasklarından bir adım ötede. Bu teknoloji çevrenizde gördüğünüz ne varsa bunların üzerine bir sanal gerçeklik katmanı bindirerek bildiğimiz gerçek dünyayı genişletiyor. Augmented Reality yani ‘Arttırılmış Gerçeklik’ kavramını en ileri düzeyde deneyimlenizi sağlayan bu teknoloji ile artık sanal olarak ışınlanmak da mümkün.

Microsoft’un “Holoportation” adını verdiği teknoloji üç boyutlu kameralar ve Hololens sanal gerçeklik (artırılmış gerçeklik) başlığını kullanıyor.

Şu anda prototip olan teknoloji kullanıcıların kişilerin uzaktan bir birini görmesini, duymasını ve eğer ortamlar bir birine benzer ise etkileşimde bulunmasını sağlıyor. İlk anda bu açıklama akla “peki, bu teknolojik imkanların Skype’dan ne farkı var?” sorusunu getirebilir. Ama durum düşündüğünüzden oldukça farklı.

3D kameralar içinde bulunduğunuz ortamı ve kullanıcının hareketlerini algılayarak tüm bunların sanal birer 3D modelini oluşturuyor. Daha sonra bu veri sıkıştırılarak karşı tarafa gerçek zamanlı olarak gönderiliyor. Tüm hareketler kaydedildiği için bunlar daha sonra oynatılabiliyor. İstenirse üzerinde ıynama da yapılabiliyor, örneğin kişiyi ve mekanı küçültüp bir masanın üstüne yerleştirmek mümkün.

Araştırmacılar şu anda bu sistemi küçülterek otomobillere uyarlamak için çalışıyorlar. Aşağıdaki videoda bu teknolojinin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir