Genel

Microsoft 40 milyon kullanıcı daha kaybetti

By

on

Net Applications tarafından yayınlanan rapora göre Microsoft internet tarayıcıları geçen ay toplam 40 milyon kullanıcı kaybetti.

Veri takip ve analiz şirketi Net Applications internet kullanıcılarının tarayıcı tercihlerine yönelik rakamları güncelledi. Güncellenen rakamlara göre Microsoft’un tarayıcıları Internet Explorer (IE) ve Edge’in toplam kullanım oranı, bir önceki aya göre, geçen ay yüzde 2,3 geriledi. Bunun sonucunda Microsoft’un internet tarayıcılarının tüm tarayıcılar içindeki toplam pazar payı yüzde 28,4’e düştü. Bu rakam ilk anda kulağa düşük gelebilir ama tüm küresel internet kullanıcıları göz önüne alındığında yüzde 2,3’lük gerileme yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısına denk geliyor.

Önceki aylarda görüldüğü gibi bu sefer Microsoft’un internet tarayıcılarından kaçanlar Google Chrome’a değil büyük oranda Mozilla Firefox’a geçiş yaptılar. Firefox kullanıcıları da bir önceki aya göre yüzde 2 artarak toplam pazar içinde yüzde 11,1’lik paya ulaştı.

Computerworld’un yaptığı hesaplamalara göre Microsoft bu şekilde kullanıcı kaybetmeye devam ederse gelecek ay internet tarayıcısı pazarındaki kullanıcı payı yüzde 25’in altına düşebilir ve Mart ayında yüzde 20’nin altına gerileyebilir.

Öte yandan Google Chrome’un tüm tarayıcı pazarı içindeki payı yüzde 55 civarında seyrediyor.

Bu rakamları Türkiye pazarı ile karşılaştırmamak lazım zira Türkiye’deki tüketicilerin büyük çoğunluğunun tarayıcı tercihi Google Chrome’dan yana. Net Applications’ın verileri ise küresel kullanım oranını yansıtıyor.

 

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Microsoft Windows 10’da reklam görüntülüyor – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir