Genel

macOS Sierra yayınlandı

By

on

Apple, Mac ve MacBook bilgisayarda kullanılan işletim sistemini, yeni bir isim ve özelliklerle güncelledi: macOS Sierra çıktı.

OS X’in adı macOS oldu ve yeni isimle geliştirilen ilk sürüm, Sierra, nihayet kullanıcılarla buluştu. Bu güncellemede Apple uygulamalarına gelen bazı yeniliklerin yanı sıra Siri’nin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda boy göstermesi de dikkat çekiyor.

Yaz başında WWDC etkinliğinde tanıtılan macOS Sierra’nın en beklenen özelliği, iOS cihazlarda 2011’den bu yana kullanılan dijital asistan Siri’nin bilgisayarlarda yerini almasıydı. Siri’nin geliştirici API’sinin üçüncü parti uygulamalara açılmasıyla birlikte, artık sesli komutlar ile Uber’den araç çağırmak, restoran incelemelerine bakmak ya da gelen e-postayı okutmak mümkün oluyor.

macos-siri

Bir diğer önemli özellik ise sekmeli kullanım. Tıpkı bir web tarayıcısındaki sekmeler gibi, bundan böyle Mac üzerinde birden fazla pencerede açılabilen her türlü uygulama; Haritalar, Finder, Notlar ve diğerleri, aynı zamanda sekmeli olarak kullanılabilecek.

Henüz Türkiye’de yayınlanmamış olsa da, Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay de iOS’un ardından kendine macOS Sierra’da yer bulmuş görünüyor. Üstelik online ödemeler için bilgilerinizi kaydetmek yerine, tıpkı WhatsApp Web’de yapılan hesap doğrulaması gibi iPhone, iPad ya da Apple Watch üzerinde Touch ID’yi kullanarak ödemeleri gerçekleştirmek mümkün oluyor. Tabii ki bu özelliğin işe yaraması için daha fazla satıcının internet sitelerinde Apple Pay desteği sunması gerekiyor.

macos-sekmeler

Ayrıca Apple Watch sahipleri, watchOS 3 güncellemesini yaptıktan sonra Mac bilgisayarlarını herhangi bir şifre girmeksizin açabilecek. macOS Sierra saatiniz kolunuzdayken bilgisayar başına geçtiğinizde bunu anlıyor ve kilitleri açıyor.

iOS 10 ile birlikte tepeden tırnağa yenilenen Mesajlar uygulaması, macOS Sierra’da karşılığını buluyor. Telefonda kullanabildiğiniz pek çok özelliği artık Mac bilgisayarınızda da kullanmanız mümkün.

Mac veya MacBook kullanıcıları, Mac App Store üzerinden macOS Sierra’yı indirip kurabiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir