Genel

Logitech evrensel kumandalara sesle kontrol geldi

By

on

Eğer Amazon Echo ve Logitech Harmony Hub tabanlı evrensel kumandanız varsa artık cihazlarınızı sesinizle kontrol edebilirsiniz.

Logitech bu hafta yayınlayacağı bir güncelleme ile Harmony Hub tabanlı evrensel kumandalarının (Harmony Elite veya Harmony Companion) yeni bir özellik kazanacağını açıkladı.  Peki, bu özellik nasıl çalışacak?

Öncelikle bir tane Amazon Echo ürününe sahip olmanız gerekiyor. ABD’de oldukça popüler olan Amazon Echo silindir şeklinde bir kablosuz hoparlör ancak Amazon hesabınız ile WiFi üzerinden internete bağlı ve kendisine ‘Alexa’ diye seslenince kişisel asistan Alexa devreye girerek sizden gelecke komutlara göre çeşitli işlemler gerçekleştirebiliyor. Bu işmelerle Spotify’dan müik parçası çalmak, bir ürün hakkında bilgi almak, hava durumunu sormak hatta Amazon’dan sipariş vermek bile mümkün. Üstelik Amazon Echo harici eklentiler ile geliştirilebiliyor. Yani sokak kapınızın otomatik düğmesi eğer uygun özelliklere sahipse Echo ile bağlantı kurup sesinizle kapı otomatiğine basabileceğiniz bir çözüm geliştirilebilir.

Logitech Harmony Hub veya bu sistem ile uyumlu kumandalar WiFi üzerinden internete bağlanabiliyor. Daha sonra Logitech’in geliştirdiği eklenti ile sistem Echo ile bağlantı kuruyor. Artık cihazlarınızı kontrol etmeye hazırsınız. Echo üzerinden Alexa’ya verdiğiniz sesli komutlar aradaki bağlantı üzerinden Logitech Hub ürünlerine iletiliyor ve bu ürünlerin üzerindeki infrared kumanda sinyali ile elinizde gezdirdiğiniz uzaktan kumandaya gerek kalmıyor.

 

Harmony Elite activity programming

Logitech evrensel kumandaları 270 binden fazla cihazı kontrol edebiliyor. Kısacası pratikte bu özelliğin nasıl çalışacağını henüz görmedik ama kulağa çok çekici geliyor. TV’nin karşısına geçip “Alexa filanca kanalı aç, sesi biraz kıs, klimayı aç ve 22 derecede orta fan seviyesine ayarla” demek için sabırsızlanıyoruz.

Not: Bu işlemleri Türkçe yapmak için bir kaç bahar daha beklememiz gerekebilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir