Genel

Last.fm saldırısı 43 milyon kullanıcıyı etkiledi

By

on

Online müzik servisi Last.fm’den 2012 yılında çalınan veri internete sızınca, 43 milyon kişinin mağdur olduğu ortaya çıktı.

Çalınan verinin bir kopyasına ulaşan LeakedSource, bilgiler arasında kullanıcı adı, e-posta adresi ve nazaran eski bir hash algoritması olan MD5 ile koruma altına alınmış parolalar olduğunu açıkladı. Çalıntı veriyi Jabber üzerinden biri yoluyla elde ettiklerini belirten LeakedSource, hacker’ların ünlü olmak için çaldıkları veriyi sundukları bir havuz niteliği de taşıyor.

Last.fm‘den sızdırılan veriden örnek bir bölümü inceleyen uzmanlar, bilginin doğruluğunu teyit etti. Açıklamaya göre, kullanılan şifreleme yönteminin eski olması nedeniyle, veritabanındaki parolaların yüzde 96’sını kırmak sadece iki saat sürmüş. Kullanıcı hesaplarının 9 milyona yakını @hotmail.com uzantılı adreslerle kaydolmuş, 8 milyonu ise @gmail.com hesaplarını kullanmış duurmda.

Son yıllarda popülaritesini kaybeden Last.fm, şu an dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 1500 sitesi arasında yer almıyor. Sızıntının olduğu 2012 yılında ise Alexa‘da 779. sırada konumlanıyordu. Buna karşın hacker’lar, Last.fm kullanıcı bilgilerini diğer ağlarda da denemekten geri durmayacaktır. Çünkü aynı parolayı ve e-postayı başka servislerde de tercih etmek, internet kullanıcıları arasında yaygın bir davranış. Bu nedenle 2012 ve öncesinde Last.fm kullandıysanız, oradaki kullanıcı adı ve parolanızı başka bir platformda kullanmamanızda fayda var.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir