Genel

Kuantum bilgisayarlar Bitcoin’in sonu mu olacak?

By

on

Kuantum bilgisayarların dijital para Bitcoin için potansiyel bir tehdit oluşturduğu iddia ediliyor. Şimdiden önlem alınmaya başlandı.

Dijital para birimi Bitcoin’in geniş bir küresel yaygınlaşma trendi içerisinde olduğuna şüphe yok. Ancak her şey sorunsuz görünmüyor; bilim adamlarına göre Bitcoin dünyası için bir kıyamet senaryosu söz konusu.

Yeryüzündeki en güçlü makineler arasında gösterilen Kuantum bilgisayarların, Bitcoin için potansiyel bir tehdit oluşturduğu iddia ediliyor. Konunun detayları bir hayli ilginç.

İddialara göre Kuantum bilgisayarlar, sahip oldukları teknoloji ile birkaç dakika içinde Bitcoin’e yönelik tüm şifreleme mekanizmalarını devre dışı bırakacak güce sahip olacak. Bu nedenle gelecekte Bitcoin alışverişleri için geliştirilecek ‘daha özel’ şifrelemelere ihtiyaç var. Yeni bir teknolojik geliştirme kanalı söz konusu.

‘Kuantum geçirmez teknolojiler’ geliştiriliyor

Öte yandan Bitcoin’in gelecekte Kuantum bilgisayarlar tarafından yok edileceği ihtimali şimdiden çeşitli önlemlerin geliştirilmesi yönünde adımlara yol açtı. Birçok kriptografın söz konusu duruma yönelik olarak çözüm üretmeye çalıştığı kaydediliyor. Çalışmaların meyveleri merakla bekleniyor.

Recommended for you

1 Comment

  1. güner

    Ekim 19, 2016 at 5:35 pm

    Kuantum bilgisayarların klasik bilgisayar sistemleri ile bağlantılı çalışacağını sanmıyorum.Boşuna korkuyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir